Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowe, priorytetowe rynki energii wiatrowej offshore

Polski potencjał offshore

Nowe, priorytetowe rynki energii wiatrowej offshore

Ekspansja systemów energetyki wiatrowej offshore na azjatyckie i amerykańskie rynki ma być priorytetowym zagadnieniem dyskutowanym na Światowym Forum Energetyki Wiatrowej Offshore (WFO) – podaje CEO organizacji.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

„Obecnie odczuwamy brak komunikacji i współpracy pomiędzy europejskimi rynkami a nowymi rynkami” – podsumowuje Gunnar Herzig, CEO WFO. „Chcemy załatać tę przerwę”.

WFO zostało stworzone w zeszłym miesiącu jako największa na świecie grupa przemysłowa skupiona wokół rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na świecie. Organizacja nie koncentruje swoich działań na konkretnym regionie bądź kraju, wręcz przeciwnie – dba o ekspansję energetyki offshore na nowych rynkach.

Cztery z dziewięciu założycielskich firm WFO pochodzą z Niemiec, ale, jak informuje Herzig, grupa nastawiona jest na rozwój i zaprasza nowych członków do współpracy.

„Chcielibyśmy znaleźć więcej międzynarodowych członków naszej organizacji, dlatego też bardzo cieszymy się, że dołączyły do nas takie firmy jak Suzlon z Indii czy Northland Power z Kanady” – komentuje. „Nie chcemy skupiać się na samej Europie” – mówi.

By podkreślić internacjonalny charakter WFO, pierwsza duża konferencja międzynarodowa tej organizacji odbędzie się w Tajpej w dniach 5–6 marca br. Forum planuje organizować co najmniej jedną dużą konferencję rocznie, dodatkowo wspieraną mniejszymi spotkaniami w różnych lokalizacjach.

Jak podaje Herzig, drugie główne spotkanie WFO mogłoby się odbyć w 2020 w Stanach Zjednoczonych. „Odnosimy wrażenie, że w Wielkiej Brytanii czy Niemczech odbywa się tyle konferencji tego rodzaju, że z chęcią zorganizowalibyśmy takie spotkanie w innym miejscu, na przykład w Kalifornii czy Teksasie”.

Dziesiątym członkiem założycielem WFO jest US Business Network for Offshore Wind – jedyna tego rodzaju organizacja w szeregach WFO. Skupia ona ponad dwieście korporacji zaangażowanych w rozwój energetyki wiatrowej offshore.

„Ich zaangażowanie jest dla nas idealną okazją, ponieważ chcemy w ramach WFO połączyć członków tej organizacji z partnerami na całym świecie” – podaje Herzig. „Będą oni promować nasze działania w Stanach Zjednoczonych oraz pomogą nam w uzyskaniu większej rozpoznawalności w tym kraju” – dodaje CEO WFO.

Oprócz wspomnianej amerykańskiej organizacji i wymienionych wcześniej firm za założenie WFO odpowiadają jeszcze niemieckie spółki takie jak E.ON Climate & Renewables, Innogy, EEW Special Pipe Constructions oraz Marsh oraz belgijska firma DEME, holenderska spółka Green Giraffe i brytyjska firma prawnicza Watson Farley & Williams

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.