Nowe zielone osiedle w Amsterdamie stworzone ze starych biurowców

Amsterdam od lat boryka się z ogromnym niedoborem mieszkań. W odpowiedzi na ten kryzys studio projektowe MVRDV zaprojektowało osiedle Westerpark West – zrównoważoną propozycję transformacji byłego kompleksu biurowców ING na budynki mieszkalne.

Projektanci zaproponowali dodanie dużej ilości terenów zielonych i zadbali o niski wpływ na środowisko nowego osiedla. Położone ono jest w Brettenzone, na zachód od dzielnicy Westerpark.

Plan MVRDV zakłada, że w miejscu tym ma powstać nawet siedemset pięćdziesiąt mieszkań o różnej wielkości. Projekt transformacji samych budynków uzupełniony jest energetycznym planem dla dzielnicy, który ma wykorzystać magazyny energii cieplnej do sezonowego ogrzewania mieszkań.

 

Osiedle zajmuje 70 tysięcy m2. Znaleźć ma się tutaj dwanaście budynków projektu MVRDV, z których pięć ma zostać zaprojektowanych przez MVRDV.

 

Aby połączyć nowe osiedle z jego otoczeniem, MVRDV nawiązało współpracę z firmą z Londynu zajmującą się architekturą krajobrazu – Gustafson Porter+Bowman. Przedsiębiorstwo to ma rozbudować okoliczny krajobraz Westerpark na teren osiedla i ułożyć zieleń tak, by korespondowała z układem ulic, jaki widoczny jest na południe od planowanego osiedla mieszkaniowego.

 

Holenderscy projektanci współpracują także z szeregiem innych biur projektowych, aby transformacja osiedla była kompleksowa i ekologiczna. Należą do nich miedzy innymi: TNK, Blauw, KRFT, Studio Maks oraz DoepelStrijkers.

Na budynki mieszkalne przerobione zostaną także istniejące budynki biurowe. Zostaną do nich dodane tereny zielone, a zastosowane podczas transformacji technologie sprawią, że powstałe mieszkania będą bardzo energooszczędne.

Plany budowy osiedla zakładają także stworzenie miejsc dla firm cateringowych i restauracji, żłobka/przedszkola oraz trzech podziemnych garaży, gdzie zainstalowane mają być punkty ładowania samochodów elektrycznych oraz miejsca dedykowane dla car sharingu.

Amsterdam potrzebuje powierzchni mieszkalnej w dowolnych miejscach, powierzchniach i wycenach, zarówno na wynajem, jak i do zakupu” – mówi Nathalie de Vries, współzałożycielka biura projektowego MVRDV.

Z uwagi na dużą ilość mieszkań, jaką projekt ten ma stworzyć na terenie Amsterdam West, skupiliśmy się na stworzeniu zróżnicowanej w formie architektury przestrzeni publicznej. Wspólne tereny mają być zielone i blisko związane z Westerpark. Połączenie przestrzeni parkowej i terenu zurbanizowanego jest charakterystyczną cechą Amsterdamu. To jedyne miejsce, gdzie można mieszkać w parku, jednocześnie będąc w środku miasta” – opowiada de Vries.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 4.11. – 10.11.

Za nami pierwszy tydzień listopada. Co się przez ten czasy wydarzyło? W fotowoltaice pojawił się nowy rekord oraz polska obniżka podatku VAT, a w Rosji coraz bliżej do zwolnienia z podatku dochodowego od sprzedaży energii z OZE. To informacje pozytywne. Z negatywnych toczy się dyskusja na temat miejsca organizacji tegorocznego Sylwestra w Zakopanem, a w pasiece w Głuchołazach otruto 30 pszczelich rodzin. Oto podsumowanie tygodnia!

Kraków kupił Las Borkowski

Krakowskie władze w końcu wysłuchały mieszkańców i wykupiły teren położony w rejonie ulic Żywieckiej oraz Zawiłej. To fragment wchodzący w skład Lasu Borkowskiego. Dzięki wykupieniu, oddaliło się widmo wycinki drzew – wciąż będzie to ostoja przyrody i miejsce wytchnienia dla mieszkańców miasta.