Nowoczesny system magazynowania energii w Johan Cruijff Arena

Najnowsze akumulatory Nissana Leaf zasilają duży system magazynowania energii w Johan Cruijff Arena – jednego z najnowocześniejszych stadionów sportowych na świecie w Amsterdamie w Holandii. Projekt powstał w wyniku współpracy Nissana, Eatona, BAM, The Mobility House i Johan Cruijff Arena i jest wspierany przez Amsterdamski Fundusz Klimatyczny i Energetyczny (AKEF) oraz Interreg.

Nissan uważa, że jest to „największy europejski system magazynowania energii wykorzystujący wtórne i nowe akumulatory pojazdów elektrycznych w budynku komercyjnym”. Zainstalowany system ma moc 3 MW (2,8 MWh) i jest odpowiednikiem 148 zestawów akumulatorów samochodowych. Magazynowana w nim energia będzie wykorzystywana na bieżące zapotrzebowanie stadionu oraz do stabilizacji holenderskiej sieci.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Henk van Raan, dyrektor ds. innowacji w Johan Cruijff Arena, uważa, że: „Dzięki temu systemowi magazynowania stadion będzie mógł inteligentniej korzystać z własnej zrównoważonej energii, a jako Amsterdam Energy ArenA BV będzie mógł handlować dostępnymi pojemnościami akumulatorów. W rezultacie stadion przyczyni się do ustabilizowania holenderskiej sieci energetycznej”. Dodał również, że: „Johan Cruijff ArenA to jeden z najbardziej ekologicznych stadionów na świecie i jest liderem w wprowadzaniu inteligentnych innowacji, takich jak ten unikalny system magazynowania energii”. Dodatkowo obiekt wyposażony jest w instalację fotowoltaiczną składającą się z 4 300 paneli słonecznych.

System wdrożony w Johan Cruijff Arena to jeden z najnowszych przykładów inteligentnego magazynowania energii, w którym udział mają baterie pojazdów elektrycznych. Niedawno podobny projekt zrealizował Mercedes-Bez, przekształcając elektrownię węglową w magazyn energii z akumulatorami. Natomiast BMW połączyło ponad 500 zestawów z BMWi3 z brytyjską siecią National Grid.

xStorage – energia elektryczna dla Amsterdam Arena