Nowy etap w pozyskiwaniu energii słonecznej

NASA — czyli Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej mająca na koncie m.in. udaną misję lądowania na Księżycu rozpoczęła prace koncepcyjne nad projektem satelity, pozyskującego energię słoneczną z paneli umieszczonych wprost na orbicie. Energia pozyskana w ten sposób ma być przesyłana na Ziemię w przy pomocy wiązki laserowej.

Według amerykańskich badaczy kosmicznych jednym z argumentów przemawiających na korzyść tego projektu są doskonałe warunki panujące na orbicie. Umożliwiają one pozyskiwanie energii w sposób niezakłócony zachmurzeniem i warstwą atmosferyczną.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Innym argumentem, z którym trudno polemizować jest fakt, unikania cyklu noc-dzień, jaki ma miejsce na Ziemi. Nietrudno obliczyć, że baterie umieszczone na orbicie będą dawały dwa razy więcej energii niż te umieszczone na powierzchni ziemskiej.

Projekt satelity oraz wyniesienia go na orbitę będzie kosztował fortunę, jednak badacze z NASA są przekonani, że koszty zwrócą się z nawiązką, a kierunek wytyczony przez nich będzie kontynuowany przez innych amatorów kosmicznego banku energii.

Przewiduje się, że w ciągu 20 lat zapotrzebowanie na energię elektryczną na Ziemi wzrośnie dwukrotnie, dlatego już dzisiaj należy poszukiwać nowych źródeł jego pozyskiwania.