Budownictwo pasywne receptą na smog

Budownictwo pasywne w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii są receptą na smog – mówią jednogłośnie architekci obecni na VIII Forum Budownictwa Pasywnego i Efektywności Energetycznej, które odbyło się w trakcie Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2017 w Poznaniu.

O budownictwie pasywnym rozmawialiśmy z architekt Agnieszką Figielek (pasywnym2.pl):  Mając pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną możemy spokojnie mówić o budynkach zero-energetycznych, bądź budynkach dodatnio-energetycznych. Dzięki nowej ustawie, gdzie magazynem energii jest sieć, możemy sobie zapewnić komfort w postaci praktycznie nie płacenia rachunków za elektryczność. Budynek  pasywny sam w sobie, jest budynkiem bardzo komfortowym, efektywnym ekonomicznie i energetycznie. Jest to też budynek bardzo trwały i o wyższej jakości.

Na pytanie, czy budownictwo pasywne opłaca się ekonomicznie, Agnieszka Figielek odpowiada: Budynek pasywny mimo wyższego kosztu budowy, w trakcie eksploatacji, gdzie rachunki za energię są nawet 10-krotnie niższe, z każdym rokiem zaczyna nam się zwracać. Według architekt domy pasywne w połączeniu z instalacjami fotowoltaicznymi są rozwiązaniem problemu jakości powietrza i smogu: Budownictwo pasywne i rozwój instalacji odnawialnych źródeł energii będzie redukowało zjawisko smogu, ponieważ budynki pasywne redukują zużycie energii o 90%.

Wywiadu specjalnie dla portalu swiatoze.pl udzielił również Marcin Stelmach, architekt DomPlus: Efektywność energetyczną daje się stosunkowo łatwo uzyskać, natomiast podstawą naszych działań jest to, aby uzyskać prawidłowy mikroklimat wnętrza, żeby ten dom był zdrowy dla użytkowników. Prawidłowo zaprojektowana wentylacja mechaniczna, z filtrami odpowiedniej klasy: M5, M8, daje nam absolutnie czyste powietrze w domu, którego w normalnym budynku nie uzyskamy.

Marcin Stelmach podkreślił, że najlepszym rozwiązaniem problemu zanieczyszczenia powietrza i smogu jest połączenie domu pasywnego z odnawialnymi źródłami energii:  Dodatkowo trzeba podkreślić, że dom pasywny jest doskonałą bazą dla budynku zero-energetycznego. Wyposażony w odpowiednią ilość paneli fotowoltaicznych może być budynkiem zero-energetycznym, a przez to całkowicie neutralnym dla środowiska. Nie emituje żadnych zanieczyszczeń i to jest bardzo ważne. Dom zero-energetyczny jest całkowitą receptą na smog i nasze problemy z zanieczyszczeniem.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy – 8.12.

Dzisiaj Polska zdecydowanie wywietrzona. Na północy oraz zachodzie naszego kraju można oddychać bez obaw i cieszyć się dniem, który warto spędzić na świeżym powietrzu. Oby tylko pogoda dopisała. Macie jakieś plany? Uważać na siebie powinni mieszkańcy Małopolski – tam smog nadal wisi, choć jest lepiej niż wczoraj, oraz mieszkańcy Warszawy i okolic. Sprawdzajcie stan jakości powietrza w ciągu dnia.

Codzienny raport smogowy – 9.12.

Dziś Polska w zieleni! Smog zniknął nawet w Krakowie, gdzie powietrze może powalić na kolana i wywołać kolorowy zawrót głowy. Wbrew pogodzie, która w całym kraju zapowiada się deszczowa, warto wyjść i nawdychać się tego, co dobre. Przypominamy, że dziś niedziela bez handlu i Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji, a imieniny obchodzą: Jan, Leokadia, Piotr, Wiesław i Wiesława.