Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowy program MKiŚ. Dopłaty do wodoru

Nowy program MKiŚ. Dopłaty do wodoru

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) przygotowało program wsparcia inwestycji wodorowych, który wpisuje się w unijny plan zwiększenia zdolności produkcyjnych wodoru odnawialnego i niskoemisyjnego. Nad programem pracowali przedstawiciele i eksperci z ministerstwa oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. 

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Inwestycje wodorowe

Łączna moc instalacji wybudowanych dzięki programowi ma wynieść co najmniej 315 MW. Celem proponowanej przez rząd strategii jest wspieranie polskiego przemysłu w spełnianiu wytycznych znowelizowanej unijnej dyrektywy w sprawie OZE, w tym szczególnie założeń dotyczących wodoru odnawialnego pochodzenia niebiologicznego. 

– Inwestycje wodorowe stanowią kluczowy element transformacji energetycznej Polski i Unii Europejskiej, a także działań zmierzających do ochrony klimatu. Dzięki odblokowanym przez Rząd RP środkom z Krajowego Planu Odbudowy mamy szansę nadać nowy impet inwestycjom w odnawialny wodór, a zarazem przyspieszyć transformację energetyczną Polski – mówi Paulina Hennig-Kloska, szefowa MKiŚ.

Zobacz też: Rewolucja w przechowywaniu wodoru! To odkrycie może wiele zmienić

640 mln euro na instalacje wodorowe  

Program będzie realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach pomocy publicznej. Budżet programu wynosi 640 mln euro, co oznacza, że maksymalne wsparcie dla jednej instalacji to około 2 mln euro. Dofinansowanie ma pokryć koszt instalacji do produkcji wodoru oraz infrastruktury towarzyszącej. Instalacja powinna mieć min. 20 MW. 

Program wystartuje pod koniec 2024 roku, a umowy BGK z beneficjentami będą zawierane do 31 marca 2026 roku. Środki zostaną wypłacone najpóźniej do 31 grudnia 2033 roku. 

Wodór to krok w przyszłość 

Jak zaznacza ministerstwo, wodór odgrywa istotną rolę w dochodzeniu do neutralności klimatycznej. Zastąpi gaz jako nośnik energii, będzie też służył do jej magazynowania. Jedna z inwestycji planowana jest w Kosakowie (woj. pomorskie), gdzie ma powstać wieloskalowy magazyn wodoru na potrzeby polskiego przemysłu. Wartość dodana wodoru w 2040 roku jest szacowana na blisko 900 mln euro. 

– Regulujemy rozwój gospodarki wodorowej z myślą o zapewnieniu konkurencyjności polskiego przemysłu. Wodór będzie odgrywał kluczową rolę w procesie dochodzenia do neutralności klimatycznej – dlatego przygotujemy zmiany w prawie, które wspomogą rozwój tej gałęzi gospodarki. Do 2040 roku gospodarka wodorowa może przynieść wartość dodaną nawet 870 mln euro – czytamy na stronie MKiŚ. 

Przeczytaj też: Polska z najdroższym prądem w Europie. Czy na pewno?

Źródło: gov.pl 

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.