Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

O ile jeszcze podrożeje prąd w Polsce przez transformacje energetyczną?

O ile jeszcze podrożeje prąd w Polsce przez transformacje energetyczną?

Jak mówi prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Maciej Bando, w przyszłym roku czekają nas podwyżki cen prądu wynikające ze zwiększenia kosztów dystrybucji energii, ale nie tylko.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

We wnioskach, jakie składają spółki dystrybucyjne, od dawna pojawia się opłata OZE, ale obecnie wynosi ona 0 zł/MWh. W przyszłym roku będzie ona większa, ale nie wiadomo o ile. Jak wskazuje Bando, nie będzie większa niż 10 zł/MWh, choć nie wyliczono jeszcze dokładnej wartości.

Zwiększenie opłaty OZE to wynik zaplanowanych na 2019 rok aukcji energii odnawialnej, czyli po prostu wzrostu sektora OZE. Zgodnie z regulacjami zwycięzcy tych aukcji uzyskają wyrównanie ujemnego salda pomiędzy ceną rynkową energii, a wartością uzyskaną w ramach aukcji. Koszty wyrównania tego salda ponoszą finalnie konsumenci energii elektrycznej w postaci właśnie tzw. opłaty OZE, doliczanej do rachunków za energię elektryczną.

Jednak zwiększenie dopłaty z tytułu OZE to nie jedyny powód wzrostu cen energii elektrycznej w przyszłym roku. „Poza tym oczywiście wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że polskie sieci dystrybucyjne wymagają nakładów finansowych. Chodzi o pewność dostarczania nam energii elektrycznej. Ten majątek trzeba cały czas odnawiać, stąd konieczność wydatków. Siłą rzeczy regulator musi to przewidzieć w taryfach”, komentuje Bando.

Wnioski taryfowe na kolejny rok składane są zazwyczaj na przełomie października i listopada. Jeśli dystrybutorzy energii elektrycznej chcieliby, aby nowy taryfikator zaczął działać od 1 stycznia 2019 roku, to decyzje URE wydać musi najpóźniej w połowie grudnia tego roku.

„Proces taryfowania oparty jest o ramy prawne wytyczone rozporządzeniem i ustawą Prawo energetyczne. Tam jest wyraźnie napisane, że regulator musi brać pod uwagę koszty, które są związane z prowadzeniem danej działalności. Jeżeli przedsiębiorstwo przedstawia uzasadnione koszty, regulator powinien je uwzględniać. Taryfy są budowane w oparciu o tzw. model kosztowy. Możemy czasami dyskutować czy poziom przedstawianych przez firmy kosztów jest za wysoki, czy za niski, ale zawsze pierwszy głos należy do spółek”, tłumaczy prezes URE.

źródło: wnp.pl, ure

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.