ŚwiatOZE.pl

Portal Odnawialnych Źródeł Energii

Obornik ogrzeje nasze domy?

Biogazownie rolnicze szansą na rozwój polskiej wsi

Rolnicze odpady, takie jak obornik, mogą pomóc w redukcji ilości gazów cieplarnianych uwalanych do atmosfery. Badacze z uniwersytetu w Waterloo w USA opracowują technologię produkcji gazu z obornika, który może zostać bezpośrednio wprowadzony do obecnej instalacji i wykorzystany do ogrzewania domów czy fabryk.

Takie rozwiązanie ma dwie zalety – z jednej strony jest alternatywą dla paliw kopalnych, a z drugiej sprawia, że gazy pochodzące z rozkładu odpadów nie są uwalniane do atmosfery. „Ma to ogromny potencjał”, mówi profesor David Simakow, jeden z badaczy odpowiedzialnych za projekt.

Gaz produkowany z obornika może także zastąpić olej napędowy, który jest jednym z większych źródeł gazów cieplarnianych.

Aby przetestować swoją koncepcję, naukowcy skonstruowali na farmie w Ontario specjalny anaerobowy kompostownik do produkcji biogazu. Część biogazu spalana jest na miejscu, zaspokajając 30-40% zapotrzebowania energetycznego farmy.

Kolejnym krokiem jest opracowanie metody konwersji biogazu na gaz kompatybilny z obecnymi technologiami. Krok ten wymaga mieszania go z wodorem i przetwarzania w konwertorze katalitycznym. Reakcja chemiczna w tym systemie prowadzi do powstania metanu z dwutlenku węgla i wodoru obecnego w biogazie. Proces ten nazywany jest metanacją.

Proces metanacji wymaga wodoru, który wygenerowany może być poprzez elektrolizę wody, do której wykorzystany będzie prąd elektryczny pochodzący z systemów OZE – wiatrowych lub solarnych. Dzięki temu cały proces miałby charakteryzować się zerowym wpływem na środowisko naturalne.

„Tego rodzaju rozwiązania mają pomóc w przejściu z paliw kopalnych na energię odnawialną przy wykorzystaniu obecnej infrastruktury”, mówi Simakov.

Jak pokazują dalsze analizy badaczy, inwestycja na poziomie pięciu milionów dolarów w stację metanacji w Ontario zwróciłaby się w ciągu pięciu lat.


Poprzedni artykuł

Proste genetyczne modyfikacje, które pozwalają na ograniczenie zużycia wody przez rośliny

Następny artykuł

Siemens Gamesa będzie serwisować 4 elektrownie wiatrowe w Polsce

Najnowsze

Dodaj komentarzTagi: , , ,