Zasłony oczyszczające powietrze od Ikea

IKEA odkryła nowy sposób na poprawę jakości powietrza w naszych domach – nowatorskie zasłony redukujące poziom zanieczyszczeń w powietrzu. Materiał, z którego są wykonane, absorbuje i rozkłada niebezpieczne pyły.

Zanieczyszczenie powietrza, szczególnie w gęsto zaludnionych, zurbanizowanych obszarach, jest coraz większym problemem. Naukowcy szacują, że nawet światowej 90% populacji mieszka na obszarach, gdzie jakość powietrza jest słaba. IKEA ma nadzieję, że nowe zasłony GUNRID pozwolą na jej podniesienie, przynajmniej w naszych domach.

Oprócz poprawy jakości powietrza, którym oddychamy w domach, mamy nadzieję, że GUNRID spopularyzują wiedzę na temat zanieczyszczeń powietrza w domach i zainspirują zmiany w zachowaniu, by powietrze było czystsze – mówi Lena Pripp-Kovac, szefowa działu zrównoważonego rozwoju w IKEA.

Jak podaje firma, zasłony wykonano z wykorzystaniem najnowszej technologii. Mechanizm filtracji powietrza jest podobny do tego, jaki obserwuje się u roślin. Związki chemiczne w zasłonach, które odpowiedzialne są za rozkład zanieczyszczeń, aktywowane są światłem – naturalnym bądź sztucznym. IKEA współpracowała nad stworzeniem nowej tkaniny z wieloma naukowcami w Azji i Europie. Obecnie planuje się poszerzenie gamy produktów wykorzystujących nową technologię do oczyszczania powietrza w naszych domach.

IKEA ma długą historię tworzenia ekologicznych produktów. Od wielu lat firma stara się redukować ilość szkodliwych substancji, wykorzystywanych w procesie produkcji jej mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz. Firma zamierza zredukować w czasie najbliższej dekady swój wpływ na środowisko naturalne nawet o 70%.

Jedną z innych inicjatyw mających zredukować poziom zanieczyszczenia powietrza jest np. program Better Air Now!, w ramach którego IKEA recyklinguje słomę ryżową i produkuje z niej materiały potrzebne w przemyśle meblarskim. Farmerzy zazwyczaj spalają tę słomę, co powoduje pogorszenie jakości powietrza w regionach upraw ryżu.

Zasłony Gunrid do odbiorców powinny trafić w 2020 roku.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Czarna pszczoła powróciła do Polski na dobre?

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea) prawdopodobnie już na stałe wróciła do Polski. W 2002 roku uznano ją za gatunek wymarły. W 2005 roku zanotowano pierwsze po 70 latach przypadki jej występowania na terenie naszego kraju. W 2018 roku odnaleziono 28 nowych stanowisk. To pozytywna wiadomość, ponieważ zadrzechnia mimo groźnego wyglądu jest nieszkodliwa i w dodatku pożyteczna.