Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Odnawialne źródła energii w Ukrainie: Czy OZE mogą zwiększyć niezależność energetyczną kraju?

Odnawialne źródła energii w Ukrainie: Czy OZE mogą zwiększyć niezależność energetyczną kraju?

Jak wygląda rynek OZE w Ukrainie? Z jakimi wyzwaniami zmagają się mieszkańcy? Jakie rząd ma cele w zakresie odnawialnych źródeł energii? Na ten temat wypowiedział się ekspert z Columbus Energy.

Reklama

Rynek OZE w Ukrainie a Columbus Energy

Columbus Energy wszedł na rynek ukraiński w kwietniu 2023 r. Przed wojną państwo ukraińskie nie oferowało niemal żadnych dotacji ani programów mogących rozwijać branżę OZE. Obecnie to się zmieniło.

– W porównaniu z innymi państwami europejskimi, Ukraina nie miała znaczących programów dotacyjnych. Podczas gdy w Polsce funkcjonowały szerokie programy dotacji, takie jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”, w Ukrainie istniał program „Zielona Taryfa”, który istotnie stymulował rynek farm fotowoltaicznych – montowano duże instalacje PV specjalnie pod ten program – wyjaśnia Władysław Danilewski, Project Manager w Columbus Energy. – W tamtym czasie prywatne instalacje na domach zwracały się w ciągu 3-5 lat, a sam program zachęcał klientów do zakupu instalacji PV i sprzedaży energii do sieci. Jednak po wybuchu wojny pojawiły się trudności z wypłatą środków za sprzedaną energię, co utrudniło dalszy rozwój rynku.

– Wiedząc, że brakuje efektywnych dotacji i programów wspierających rozwój OZE, postanowiliśmy działać na rzecz zmniejszenia deficytu energii w sieci – mówi ekspert. – Wzrosło zainteresowanie magazynami energii i fotowoltaiką, a rząd Ukrainy wprowadził kredyty 0% na 10 lat w hrywnach dla klientów B2C. Dzięki temu klienci mogą nabywać instalacje PV wraz z magazynami energii, co stymuluje rozwój rynku i pozwala mu się dalej rozwijać w tych trudnych warunkach.

Zobacz też: Polska firma energetyczna rozpoczyna działalność w Ukrainie

Brak prądu i inwestycje w OZE

Aktualnie Ukraińcy muszą zmagać się z częstymi atakami państwa rosyjskiego na elektrownie i związanymi z tym odłączeniami prądu. 

– Odłączenia prądu w Ukrainie trwają zarówno klika minut, jak i kilkanaście godzin. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na zakup systemu zasilania awaryjnego: falownika, magazynu energii, automatyki koniecznie połączonej z instalacją fotowoltaiczną – mówi ekspert. – My jako Columbus Energy sprzedajemy w Ukrainie komplet tego wszystkiego dla klientów B2C. Z uwagi jednak na obecne ograniczenia  przemieszczania się po Ukrainie, instalatorzy często nie mogą dojechać do klienta, a lokalna sytuacja, w tym kontrole wojskowe, sprawia, że wielu z nich obawia się podróży.

– Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, oferujemy możliwość zakupu zestawów bez montażu. Dostarczamy pełny pakiet urządzeń, a montaż przeprowadzają lokalni elektrycy.

Główną grupą odbiorców usług Columbus Energy w Ukrainie są klienci B2B. Firma oferuje im instalacje fotowoltaiczne. Są one najlepszym rozwiązaniem na wspomniane wcześniej częste odłączenia prądu.

– Klient potrzebuje energii zgromadzonej w magazynie, w sytuacjigdy prąd zostanie odłączony lub następuje przerwa techniczna czy awaria – tłumaczy ekspert. – Naszymi głównymi odbiorcami  są klienci B2B, np. centra handlowe, zakłady produkcyjne, gospodarstwa rolne, stacje benzynowe, budynki administracyjne ect. Montujemy im większe magazyny i instalacje PV niż dla klientów B2C – na przedsiębiorstwach lub na fabrykach, aby zmniejszyć deficyt energii, który jest w sieci. Im więcej klientów B2B będzie miało PV, tym więcej prądu będzie w sieci dla indywidualnych  klientów. Chcemy też, by klienci otrzymywali coś więcej niż tylko oszczędności. Naszym celem jest montaż dużych systemów energetycznych, by zmniejszać niedobory prądu i wspierać przedsiębiorstwa w ich funkcjonowaniu. W realiach wojny energia to podstawa, a Rosja  próbuje odebrać ją Ukrainie, by zniszczyć jej gospodarkę.

Po wybuchu wojny, ludzie zaczęli kupować agregaty  prądotwórcze zasilane paliwem dieslowym.

– W centrum Kijowa czy Lwowa można usłyszeć hałas agregatów i poczuć zapach spalin  – to rozwiązanie dalekie od ekologii. Ekspert zauważa, że magazyny energii cieszą się w Ukrainie zainteresowaniem, zarówno w sektorze klientów B2B, jak i B2C. 

Czytaj też: Instalacja łącząca biogaz i fotowoltaikę rozwiązaniem na blackout

Rola Columbus Energy w transformacji energetycznej Ukrainy

Przed wejściem Columbusa na ukraiński rynek, istniały tam firmy bazujące na standardach ukraińskich, które cieszyły się dobrą renomą. Columbus wszedł tam wiosną 2023 r., a jego misją jest pomoc w energetycznej odbudowie kraju. 

– Columbus postanowił rozwijać transformację energetyczną w tym kraju według firmowych standardów, które wypracował na przestrzeni ostatnich 10 lat – wyjaśnia ekspert. – Postawił na wysoką jakość i zaawansowaną technologię, co było trafnym wyborem, ponieważ klienci w Ukrainie oczekują niezawodnych, łatwych w obsłudze rozwiązań, które działają bezawaryjnie.

Współpraca CE z Ukrainą

Columbus Energy nawiązał współpracę z ukraińską firmą DTEK, która jest największym dystrybutorem energii w Ukrainie – przedsiębiorstwa pracują razem nad projektem wielkoskalowego magazynu energii o mocy 133 MW, który jest jednym z największych projektów w tej części Europy. 

Columbus Energy Ukraina nawiązał współpracę z niemal wszystkimi bankami w Ukrainie. 

– Przeszliśmy wszystkie etapy akredytacji i możemy uczestniczyć w różnych programach kredytowych dla naszych klientów – opowiada ekspert. – Columbus pomaga klientom indywidualnym w otrzymaniu kredytu na instalację fotowoltaiczną. Jeżeli nie uda się w jednym banku, to idziemy do drugiego. Wspieramy klientów w tym procesie. 

Dla ukraińskiego oddziału Columbus Energy najważniejszy jest klient – i to go wyróżnia na tle konkurencji.

– Jeszcze zanim otrzymamy pieniądze od klienta, wykonujemy kawał roboty – mówi ekspert. – Przyjeżdżamy do klienta, mierzymy budynek firmy dronem, żeby sprawdzić, ile paneli fotowoltaicznych zmieści się na dachu, przeprowadzamy badanie nośności dachu, wykonujemy dokładny projekt wstępny, obliczamy rentowność projektu w modelu finansowym. Opracowujemy także różne ścieżki finansowe dla danego klienta. Robimy to za darmo dla wszystkich klientów – dajemy klientowi wartość, której nie da mu konkurencja. Większość firm pobiera opłatę przed rozpoczęciem takich prac, natomiast my najpierw wszystko przygotowujemy, a dopiero po pozytywnej decyzji banku wystawiamy pierwszą fakturę.

Przeczytaj też: Columbus realizuje Term Sheet z grupą DTEK. W ramach umowy w Chrzanowie powstanie wielkoskalowy magazyn energii

Columbus Energy w Ukrainie – plany na przyszłość

Columbus Energy postawił sobie za cel rozwój pracy z klientem B2B i B2C we wszystkich regionach Ukrainy oraz zmniejszenie deficytu energii na rynku, o którym była mowa wcześniej.

– Naszą misją jest zmniejszenie deficytu energii na rynku. Aby to osiągnąć, będziemy budować duże instalacje. Chcemy także rozwijać współpracę z klientem indywidualnym – wyjawia ekspert. – Od 2025 r., z uwagi na stymulację rynku poprzez kredyty 0%, planujemy montować instalacje na domach oraz magazyny energii – nie tylko w budynkach, ale również w zwykłych mieszkaniach. Mamy specjalnie dedykowany do mieszkań produkt, który będzie dostarczał energię podczas odłączeń prądu i awarii. 

Drugim celem CE jest zapewnienie mieszkańcom Ukrainy miejsc pracy.

– Jednym z planów jest zatrudnienie większej ilości pracowników – mówi ekspert. – Sytuacja na rynku pracy w Ukrainie jest trudna,  wiele osób traci pracę, niektóre firmy zostają  zamknięte. Columbus Energy chce dawać ludziom miejsca pracy.

Na temat działalności Columbus Energy Ukraina wypowiedział się również Denis Verevka,COO Columbus Energy w Ukrainie:

– Obecny rynek odnawialnych źródeł energii w Ukrainie dynamicznie się rozwija, pomimo ogromnych wyzwań związanych z niestabilnością dostaw energii oraz trudną sytuacją gospodarczą, spowodowaną działaniami wojennymi. Widzimy, że coraz więcej mieszkańców i firm decyduje się na inwestycje w alternatywne źródła energii, takie jak fotowoltaika i magazyny energii. Columbus Energy, jako firma posiadająca bogate doświadczenie i innowacyjne podejście, weszła na ten rynek, by nie tylko wspierać odbudowę infrastruktury energetycznej, ale także oferować wysokiej jakości rozwiązania, które odpowiadają na potrzeby zarówno indywidualnych klientów, jak i przedsiębiorstw.

– Naszym celem jest wspieranie Ukrainy w transformacji energetycznej i wzmacnianie niezależności energetycznej. Stawiamy na jakość i zrównoważony rozwój – oferujemy kompleksowe usługi, dostarczając nie tylko sprzęt, ale również pełne wsparcie w zakresie finansowania i projektowania – dodaje Verevka. – Każdy klient może liczyć na nasze zaangażowanie oraz wsparcie na każdym etapie procesu, co jest naszą misją i wyróżnia nas na tle konkurencji.

Wierzymy, że z odpowiednimi inwestycjami i współpracą z ukraińskimi partnerami możemy pomóc w budowie stabilnego, nowoczesnego sektora energii odnawialnej w Ukrainie, przyczyniając się jednocześnie do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Plan inwestycyjny dla Ukrainy

Państwo ukraińskie zatwierdziło plan inwestycyjny, według którego do 2030 r. udział energii odnawialnej w systemach zaopatrzenia w ciepło powinien wynosić 33%, w wytwarzaniu energii elektrycznej – 29%, a w sektorze transportu – 17%. Według lokalnych mediów, obecny udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym wynosi 10%. 

Może Cię zainteresować: Columbus chce budować magazyny energii. Właśnie podpisał umowę z ukraińskim gigantem

Źródło: Columbus Energy, reuters.com

Fot.: Canva (Daboost, jittawit.21)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.