Odpady z warszawskiego zoo wykorzysta Polska Grupa Biogazowa

W ramach współpracy, którą z Miejskim Ogrodem Zoologicznym w Warszawie podjęła Polska Grupa Biogazowa, odpady biodegradowalne z zoo będą wykorzystywane jako substrat w biogazowniach rolniczych dewelopera. W skali roku cykliczne odbiory sięgną blisko 800 ton odpadów.

Współpraca Polskiej Grupy Biogazowej z warszawskim zoo to pierwsze tego typu zagospodarowanie odpadów w kraju. Rozwiązanie jest korzystne dla obu stron. Stały odbiór odpadów, takich jak zwierzęce odchody czy resztki pokarmów, rozwiążą problem składowania i utylizacji, z którym zmaga się Warszawski Ogród Zoologiczny. Polska Grupa Biogazowa zyska natomiast substrat, który wykorzysta w swoich biogazowniach.

Po odebraniu z zoo biomasa zostanie dostarczona do instalacji biogazowych, gdzie w procesie fermentacji beztlenowej w biogaz rolniczy zostanie przetworzona w energię elektryczną i cieplną. Według szacunków rocznie z warszawskiego zoo ma być odbieranych blisko 800 ton odpadów biodegradowalnych.

Obecnie Polska Grupa Biogazowa dysponuje siedmioma biogazowniami rolniczymi, które posiadają status operacyjny. Działają one w oparciu o biogaz wytworzony w wyniku beztlenowej fermentacji surowców pochodzenia rolniczego, który wykorzystywany jest do produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej.