Ogniwa PV, które automatycznie śledzą słońce i są zainspirowane palcami jaszczurki

Naukowcy z Wyss Institute na uniwersytecie Harvarda opracowali nowatorski, elastyczny materiał zainspirowany strukturą łap gekona. Jaszczurka ta jest w stanie chodzić po niemalże każdej powierzchni, a nowy materiał zmieniać swój kształt w zaprogramowany sposób, odpowiadając na zewnętrzne bodźce.

Jedną z potencjalnych aplikacji tego elastomeru jest poruszanie ogniwami fotowoltaicznymi w odpowiedzi na zmianę kierunku padania światła. Mikrostruktura, wykonana z nowego materiału, zmienia swój kształt pod wpływem oświetlenia. Pozwola to w prosty sposób śledzić ruch słońca, a w konsekwencji zwiększać produkcję energii elektrycznej z instalacji PV.

Materiał podczas syntezy wystawiany jest na działanie pola magnetycznego, które pozwala na zaprogramowanie zachowania elastomeru w czasie jego podgrzewania. Po powrocie do temperatury pokojowej materiał wraca do swojego początkowego kształtu.

Podobny mechanizm pozwala na stworzenie materiału, który zmienia swój kształt po wystawieniu na światło. Naukowcy z Harvardu zaproponowali, by wykorzystać go do poruszania ogniwami fotowoltaicznymi.

„Po oświetleniu struktury z jednej strony część ścianek się kurczy, zmieniając stronę, która wystawiona jest do światła”, tłumaczą badacze. „Tego rodzaju samoregulacja pozwala na autonomiczne śledzenie kierunku padania światła i śledzenie jego zmian”.

Źródło: pv-magazine.com

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Tesla model Y – konsensus pomiędzy jakością a ceną

Miłośnicy pojazdów elektrycznych w końcu doczekali się: po szumnych zapowiedziach i latach wyczekiwania w marcu 2019 roku zaprezentowano Tesla model Y. To luksusowe auto o dużym zasięgu w USA traktowane jako „kompaktowy” SUV. Do setki rozpędza się od 3,7 do 5,1 sekundy (w zależności od wariantu). Cena wyjściowa rozpoczyna się od 38,5 tys. dolarów.