Ogniwa PV, które automatycznie śledzą słońce i są zainspirowane palcami jaszczurki

Naukowcy z Wyss Institute na uniwersytecie Harvarda opracowali nowatorski, elastyczny materiał zainspirowany strukturą łap gekona. Jaszczurka ta jest w stanie chodzić po niemalże każdej powierzchni, a nowy materiał zmieniać swój kształt w zaprogramowany sposób, odpowiadając na zewnętrzne bodźce.

Jedną z potencjalnych aplikacji tego elastomeru jest poruszanie ogniwami fotowoltaicznymi w odpowiedzi na zmianę kierunku padania światła. Mikrostruktura, wykonana z nowego materiału, zmienia swój kształt pod wpływem oświetlenia. Pozwola to w prosty sposób śledzić ruch słońca, a w konsekwencji zwiększać produkcję energii elektrycznej z instalacji PV.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Materiał podczas syntezy wystawiany jest na działanie pola magnetycznego, które pozwala na zaprogramowanie zachowania elastomeru w czasie jego podgrzewania. Po powrocie do temperatury pokojowej materiał wraca do swojego początkowego kształtu.

Podobny mechanizm pozwala na stworzenie materiału, który zmienia swój kształt po wystawieniu na światło. Naukowcy z Harvardu zaproponowali, by wykorzystać go do poruszania ogniwami fotowoltaicznymi.

„Po oświetleniu struktury z jednej strony część ścianek się kurczy, zmieniając stronę, która wystawiona jest do światła”, tłumaczą badacze. „Tego rodzaju samoregulacja pozwala na autonomiczne śledzenie kierunku padania światła i śledzenie jego zmian”.

Źródło: pv-magazine.com