Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ogrzewanie podłogowe – czy wszędzie można je zamontować?

Ogrzewanie podłogowe – czy wszędzie można je zamontować?

Ogrzewanie podłogowe można zastosować w każdym pomieszczeniu: w salonie, na korytarzu, w łazience, a nawet sypialni. Na parterze i na piętrze. Nic dziwnego, że „podłogówka” szybko zyskuje na popularności i jest montowana już nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w mieszkaniach. Z drugiej strony, istnieją miejsca, w których można zastosować ogrzewanie podłogowe, ale mimo wszystko warto rozważyć alternatywę.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jakie są zalety „podłogówki”?

Instalacja ogrzewania niskotemperaturowego się opłaca. Montaż „podłogówki” bezsprzecznie niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Do największych zalet ogrzewania podłogowego należy zaliczyć m.in.:

  • równomierne rozprowadzanie ciepła w całym pomieszczeniu;
  • korzystny rozkład ciepłego i chłodniejszego powietrza, większy komfort termiczny (temperatura przy podłodze jest wyższa niż w okolicy głowy);
  • optymalna wilgotność powietrza (mniej suche powietrze niż podczas korzystania z kaloryferów);
  • oszczędność energii (ciepło jest równomiernie rozprowadzane po całej powierzchni podłogi, dzięki czemu temperatura nie musi być zbyt wysoka, to z kolei pozwala obniżyć koszty zużycia energii o kilka lub kilkanaście procent);
  • optymalne warunki dla alergików (w związku z ograniczoną cyrkulacją powietrza i odpowiednim poziomem wilgotności, kurz nie unosi się tak intensywnie w powietrzu);
  • walory estetyczne (brak grzejników, więcej wolnej przestrzeni, bardziej uporządkowane, nowoczesne i eleganckie wnętrza);
  • chłodzenie wnętrz (tylko w budynkach z pompą ciepła).
13

Jakie wady ma ogrzewanie podłogowe?

Mimo iż ogrzewanie podłogowe ma liczne zalety, uczciwie należy też wspomnieć o jego wadach. Wśród nich należy wymienić:

  • fakt, że instalacja jest ukryta pod podłogą i zalana warstwą betonu – jeśli dojdzie do awarii, trzeba kuć posadzkę;
  • ograniczenia dotyczące urządzania pomieszczeń – meble i elementy wyposażenia trzeba ustawić w odpowiednich miejscach ze względu na rury grzewcze;
  • konieczność wyboru określonego materiału na posadzkę – najlepsze są płytki ceramiczne, ewentualnie można zastosować drewniany parkiet lub panele podłogowe;
  • bezwładność cieplna – mimo iż „podłogówka” dłużej oddaje ciepło, wolniej się nagrzewa, co może mieć znaczenie w zimny poranek czy chłodny wieczór;
  • wyższe koszty instalacji – ogrzewanie podłogowe zyskuje na popularności i jest atrakcyjne finansowo, ale wciąż o ok. 30% droższe niż tradycyjne grzejniki.

Gdzie nie stosować ogrzewania podłogowego?

Z zasady ogrzewanie podłogowe można zastosować w każdym pomieszczeniu. Z „podłogówki” warto jednak zrezygnować w miejscach, w których instalacja nie będzie przekazywać ciepła lub będzie to mocno utrudnione.

Izolację termiczną dla przewodów grzejnych stanowią m.in. meble, ale także inne elementy wyposażenia, takie jak wanna czy prysznic z brodzikiem. Problemu nie ma natomiast w przypadku pryszniców bez brodzika, w których odpływ jest umieszczony bezpośrednio w podłodze. Dotyczy to również coraz popularniejszych, wolnostojących wanien.

Efektywność ogrzewania podłogowego ograniczają także grube dywany. Nie oznacza to jednak, że tam, gdzie się one znajdują np. w salonie, trzeba zrezygnować z „podłogówki”. Nie musi to stanowić problemu, ponieważ bez problemu można znaleźć wiele rodzajów paneli, parkietów i okładzin dywanowych, przeznaczonych do stosowania z ogrzewaniem podłogowym.

24

Dlaczego zabudowanie ogrzewania podłogowego to zły pomysł?

Zdarza się, że domownicy chcą zmienić aranżację wnętrz. W takiej sytuacji ogrzewanie podłogowe, które w projekcie nie było zastawione meblami lub innymi elementami wyposażenia, często zostaje zasłonięte. Co ważne, ten fakt nie wpływa negatywnie na samą instalację – o ile jest to wodne ogrzewanie podłogowe. Wówczas ciepło z przewodów jest oddawane do momentu, aż temperatura wody w instalacji zrówna się z temperaturą betonowej wylewki.

Ustawianie mebli na elektrycznym ogrzewaniu podłogowym może skutkować uszkodzeniem kabli grzejnych, szczególnie jeśli są to kable stałooporowe. Dlatego w ogrzewaniu elektrycznym lepiej zastosować kable samoregulujące, które dostosowują ilość wytwarzanego ciepła do temperatury otoczenia. Oznacza to, że kabel rozgrzewa się, jeżeli temperatura jest niższa, i odwrotnie – schładza się, jeżeli temperatura rośnie.

3

Najważniejsze, aby nie zabudowywać ogrzewania podłogowego. Jest to mało ekonomiczne i może powodować dyskomfort. Zmiany aranżacyjne, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie instalacji, należy dogłębnie przemyśleć.

Ogrzewanie podłogowe nie jest też niezbędne w miejscach, w których znajdą się szafy, kanapy, łóżka lub inne masywne meble, zajmujące sporo miejsca. Jeśli są potrzebne, dobrze, aby przynajmniej stały na wysokich nóżkach. Czasami w takiej sytuacji umieszcza się dodatkowy przewód – np. pod szafkami kuchennymi na nóżkach, które z przodu są zabudowane zdejmowanym cokołem. W ten sposób można zapobiec skraplaniu się wilgoci pod szafkami. Wkrótce mogłaby się pod nimi pojawić pleśń.

Ogrzewanie podłogowe – świetna opcja do każdego pomieszczenia

Jak widać, „podłogówkę” można zastosować w niemal każdym pomieszczeniu: w łazienkach, kuchniach, na korytarzach oraz w salonach. Ważne, aby kierować się rozwagą, a montaż ogrzewania podłogowego uwzględnić w projekcie. Nie należy kłaść przewodów grzewczych w miejscach zabudowanych, a także pod zabudową meblową, zwłaszcza stojącą bezpośrednio na podłodze.

zdjęcia: materiały partnera

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.