Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak smog wpływa na zdrowie płuc? Czwarta edycja kampanii “Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”

Jak smog wpływa na zdrowie płuc? Czwarta edycja kampanii “Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”

Zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda powietrze, którym oddychasz? Wkrótce będziesz mógł zobaczyć na własne oczy, co smog robi z ludzkich układem oddechowym. W ramach kampanii Polskiego Alarmu Smogowego “Zobaczy, czym oddychasz. Zmień to” w podróż po Polsce wyruszy model płuc, który czarno na białym przedstawi jakość powietrza w aż 63 lokalizacjach. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Zobacz, czym oddychasz… 

Sezon grzewczy już się rozpoczął, a do wielu miejscowości powróciły czarne chmury smogu. Czym będziemy oddychać przez najbliższe miesiące? O złej jakości powietrza świadczą pomiary, jednak nie wszystkie miejscowości mają do nich dostęp. Właśnie tam, między innymi, trafi kampania “Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”.

To już czwarty raz, kiedy Polski Alarm Smogowy wysyła w podróż po Polsce model ludzkich płuc dla podniesienia lokalnej świadomości o smogu. Instalacja, poza informacją o dokładnych pomiarach jakości powietrza, będzie czarno na białym ilustrować, jak pyły osiadają się na naszych narządach oddechowych. W zależności od ilośc zanieczyszczeń, płuca będą zmieniać swój kolor. Poprzednie edycje pokazały, że w niektórych miejscowościach wystarczy kilka dni, aby wpływ smogu na narządy oddechowe był dostrzegalny. 

Instalacja pokryta jest białą, przepuszczalną materią. Za płucami znajdują się wentylatory, które tłoczą powietrze, dzięki czemu na materiale osiadają zanieczyszczenia i pyły, sprawiając, że ten zmienia swój kolor. 

Gdzie staną sztuczne płuca? 

W tym roku sztuczne płuca trafią aż do 63 lokalizacji w 19 województwach. Należą do nich miejscowości, które często pojawiają się na liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, m.in. Rybnik, Pszczyna czy Rabka-Zdrój. Swoją podróż zaczną od Nowego Targu, który w ubiegłym raporcie znalazł się na podium smogowej listy. 

WpzQqCeKOytmBxrYo72DurWDavE JfcwsIC8RisDFhwlAQWvi olOsu6QGQqR7 SPJS a5aTvD8A1e4M8A2v9rzIUr6P57EmHOWcbG1r6Y6cNRNw46irts 5hx Q9Fdn68XniwyG6f3X9MY ItBLljCq65fUbmB8VoYsKBMRAWekTPCd1v31S bWB1DOA

Zainteresowani przebiegiem kampani mogą też sprawdzać stan sztucznych płuc, dzięki transmisji na żywo:

Bardzo ważne w tej kampanii okazało się zaangażowanie aktywistów alarmów smogowych, społeczników i biznesu. Jedna z instalacji została zbudowana przez uczniów tzw. „samochodówki” – szkoły zawodowej z Wejherowa na Pomorzu. Na Śląsku mobilne płuca ufundowała z własnych środków Fundacja Better Future. W kujawsko-pomorskim nową instalację wykonali aktywiści alarmu smogowego z niewielkiej Kcyni. Te trzy przykłady pokazują, że nasza kampania rozwija się nie tylko dzięki pracy aktywistów alarmów smogowych, ale również osób i instytucji zaangażowanych w walkę za smogiem. Liczymy na to, że po tym sezonie grzewczym do naszej kampanii przyłączy się więcej podmiotów mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Polska ma nową stolicę smogu

Niedawno Polski Alarm Smogowy opublikował niechlubny ranking, w którym podsumował miejscowości z najgorszą jakością  w Polsce. W rankingu analizie pod uwagę trzy czynniki: 

  • stężenie pyłów PM10 – cząsteczek, które osadzają się w płucach i oskrzelach,
  • stężenie pyłów PM2,5 – cząsteczek, które przenikają do krwi, powodując podrażnienie dróg oddechowy,
  • stężenie benzo(a)pirenu – toksycznej i rakotwórczej substancji. 

Niezmiennie, największa chmura smogu znajduje się nad południem kraju, a w szczególności nad województwem śląskim i małopolskim. To właśnie miasta położone w tych regionach znalazły się na niechlubnym podium – Nowa Ruda, Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Pszczyna i Wodzisław Śląski. Powietrze nie nadawało się tam do oddychania przez około 2-3 miesiące w ciągu całego roku, przekraczając krajową normę przynajmniej dwukrotnie.

Jak wygląda ochrona powietrza w Polsce? 

Szacuje się, że aż 99% osób na świecie oddycha smogiem. W Unii Europejskiej zanieczyszczenia powietrza prowadzą do nawet 500 tys. przedwczesnych śmierci każdego roku. Jak sytuacja wygląda w Polsce?

Jakość powietrza w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia… Polskie miasta nierzadko znajdują się w światowej czołówce miejsc z najwyższym stężeniem szkodliwych pyłów. Jedyną szansą na poprawę tej sytuacji jest wymiana pieców i wycofywania paliw kopalnych, co potwierdzają raporty Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. 

Niestety końcem września Sejmik Województwa Małopolskiego zdecydował, że małopolska uchwała antysmogowa została wydłużona o dwa sezony grzewcze. Mieszkańcy województwa będą mogli ogrzewać domy za pomocą kotłów bezklasowych do maja 2024 roku. Nie wykluczone, że tym śladem będą podążać kolejne samorządy, skoro minister środowiska i klimatu dała im wolną rękę do decydowania o lokalnych uchwałach antysmogowych. 

Źródło i fot. główna: mat. prasowy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.