Orlen poszerza elektromobilną działalność. Szybkie ładowarki na stacjach w Niemczech

Elektromobilność to ważna część strategii Orlenu. W Polsce i w Czechach mamy już 43 szybkie ładowarki do samochodów elektrycznych. Teraz dwie kolejne stacje o mocy 100 kW pojawiły się też w niemieckiej Lubece i Hamburgu.

Na polskich stacjach mamy 26 szybkich ładowarek o mocy 50 i 100 kW. Czas ładowania to mniej niż 30 minut. Orlen jeszcze w tym roku zapowiada podpięcie stacji do systemu informatycznego. Ładowarki obsługują wszystkie modele samochodów elektrycznych dostępnych w Europie. W Polsce, Niemczech i w Czechach jest też 6 ładowarek samochodów Tesli.

Orlen wchodzi z ładowarki do Niemiec

Teraz Orlen otworzył dwie nowe stacje o mocy 100 kW w Lubece i Hamburgu.

W zaktualizowanej w ubiegłym roku strategii zapowiadaliśmy przygotowanie naszej sieci do sprzedaży paliw alternatywnych. Pomimo że w najbliższych dekadach podstawowym źródłem energii w transporcie będą paliwa kopalne, jako największa sieć w regionie, musimy być przygotowani na wzrost udziału innych źródeł napędu. Niemcy są dojrzałym rynkiem w kontekście elektromobliności, dlatego doświadczenia zebrane w tym kraju będą cenne na dalszym etapie rozwoju projektu zarówno w naszej polskiej, jak i czeskiej sieci – mówi dla portalu wnp.pl Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki PKN Orlen.

Na polskich autostradach A1, A2 i A4 w kluczowych odcinkach ma pojawić się 27 stacji ładowania samochodów elektrycznych.

W kolejnym etapie (planowanym na I kwartał 2020 r.) przewidujemy ogłoszenie postępowania na budowę punktów ładowania pojazdów elektrycznych i pełnienie roli operatora dla pozostałych MOP zlokalizowanych na autostradzie A4 (Kraków – Korczowa oraz Zgorzelec – Krzyżowa), a także na drogach ekspresowych S3 Szczecin – Gorzów Wielkopolski, S7 Gdańsk – Warszawa oraz S8 Białystok – Warszawa”, czytamy na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.