Ostrołęka: protest przeciwko elektrowni węglowej

W Ostrołęce planowana jest budowa nowego bloku elektrowni węglowej o mocy 1000 MW. Inwestycję zamierza zrealizować Energa. Cała sprawa nie podoba się jednak wielu okolicznym mieszkańcom, którzy manifestują swoje niezadowolenie, wskazując na konieczność rozwoju energetyki odnawialnej w naszym kraju.

20 lipca br. w Ostrołęce dnia odbyła się akcja informacyjna przeprowadzona przez Towarzystwo na rzecz Ziemi oraz Zielony Instytut. Organizacje te propagowały odnawialne źródła energii, argumentując swoje stanowisko tym, że energia uzyskiwana z węgla to duże zagrożenie dla środowiska oraz obywateli.

Fotowoltaika od Columbus Energy

„Promujemy energię odnawialną, głównie słoneczną, która umożliwia zarówno produkcję prądu elektrycznego, jak i ciepła. […] Wiem, iż mówi się, że pieniądze nie śmierdzą. W tym przypadku jest jednak inaczej. Kominy elektrowni węglowych, nawet tych najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych, emitują zanieczyszczenia. To wszystko wpływa na niekorzystne zmiany klimatyczne. Z kolei panel słoneczny nie emituje nic. Tymczasem prezes Energi zapowiedział budowę węglowego bloku C elektrowni w Ostrołęce, o mocy 1000 MW” – powiedział Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu.

Podczas wspomnianego niedzielnego wydarzenia członkowie dwóch proekologicznych organizacji rozdali także ponad siedemset energooszczędnych żarówek w ramach akcji „Zielone Światło”. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na konieczność oszczędzania energii.