Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Oto kraj najbardziej zależny od węgla. Wyprzedził Chiny, Polskę czy Indonezję

Oto kraj najbardziej zależny od węgla. Wyprzedził Chiny, Polskę czy Indonezję

Oto kraj najbardziej zależny od węgla. Wyprzedził Chiny, Polskę czy Indonezję

Według najnowszego raportu międzynarodowego think tanku Ember Climate, najbardziej zależnym od spalania węgla krajem na świecie są w tym momencie Filipiny. Niemalże 62% energii zużywanej w tym państwie pochodzi ze spalania węgla, a udział ten przez ostatnie lata rośnie. Pod tym względem wyspiarskie państwo wyprzedza Chiny czy Polskę.

Reklama

“Czarne złoto” trzyma w szachu Azję południowo-wschodnią

Zależność od węgla rośnie na Filipinach w sposób gwałtowny. Swój najniższy punkt według danych Ember Climate osiągnęła w roku 2008, kiedy kraj ten wyprodukował z “czarnego złota” 25,9% energii. W kolejnych latach obserwujemy stały wzrost, który w 2023 roku osiągnął wartość rekordową – 61,9%, co jest wzrostem o niemal 3 punkty procentowe w stosunku do roku poprzedniego (59,1%).

Osiągnięcie tego wyniku sprawia, że Filipiny pod względem zależności od węgla wyprzedziły Chiny, Polskę czy Indonezję, które do tej pory znajdowały się w światowej czołówce. Ostatni wymieniony powyżej kraj również zalicza wzrost udziału węgla w miksie energetycznym w ostatnich latach, jednak zarówno Chiny, jak i Polska stopniowo zmniejszają tę wartość. Wystarczy wspomnieć, że we wspomnianym już roku 2008 niemalże 90% energii wyprodukowanej w Polsce pochodziło z węgla. W Chinach było to 77,5%.

Jak zwraca uwagę raport Ember Climate, Państwo Środka, choć dalej jest największym na świecie emitentem gazów cieplarnianych, konsekwentnie lecz powoli podąża drogą transformacji energetycznej. Podobną sytuację mamy w Polsce, gdzie powstaje coraz więcej farm wiatrowych, a fotowoltaika przeżyła popandemiczny boom. Dzięki temu udział węgla w krajowym miksie energetycznym spadł w tych państwach odpowiednio do 60,7% oraz 61,1%. Indonezja również wyprzedza je nieznacznie z wynikiem 61,8%.

Węgiel najważniejszym surowcem w filipińskiej energetyce

– Węgiel pełni niezwykle znaczącą rolę w bezpieczeństwie energetycznym Filipin. W latach 90. powstawało wiele nowych elektrowni węglowych, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię. Ta zależność trwa do dzisiaj – tak w rozmowie z CNBC mówi dr Dinita Setyawati, analityczka energetyczna na region południowo-wschodniej Azji w Ember Climate. –  Indonezja i Filipiny to dwa najbardziej polegające na węglu kraje w regionie. Ich zależność od tego surowca stale rośnie – dodaje.

Aktualnie odnawialne źródła energii odpowiadają w Filipinach za 25,6% produkcji energii. Niewiele ponad 15% to z kolei gaz i inne paliwa kopalne. Sytuacja wynika głównie ze stałego wzrostu zapotrzebowania na energię, który z kolei bierze się z rosnącej liczby ludności. Filipińczycy są bardzo młodym społeczeństwem, w którym ponad ¼ ludności to osoby poniżej 30 roku życia. Niestety krajowy sektor czystej energii nie nadąża za rosnącą populacją i zapotrzebowanie musi być zaspokajane z bardziej emisyjnych źródeł, przede wszystkim właśnie węgla. W 2023 roku Filipińczycy zużyli o 17,1 TWh więcej niż rok wcześniej. Dwie trzecie z tego wzrostu (67%) zostało wyprodukowane przy użyciu “czarnego złota”.

Spośród krajów Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) Filipiny i Indonezja mają największy udział węgla w miksie energetycznym. Na ostatnim miejscu jest Singapur, w którym surowiec ten jest odpowiedzialny za produkcję zaledwie 1% energii.

– Czytaj także: Będą szukać ropy naftowej. Odwierty sięgną nawet 10 tys. metrów pod powierzchnią

Źródła: ember-climate.org, cnbc.com

Fot. Canva (Alexandr Lukatskiy, pepitoko)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.