Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

OZE jest tańsze od atomu

OZE jest tańsze od atomu

Jak wynika z analizy World Nuclear Industry Status Report (WNISR), energia otrzymywana z OZE jest tańsza od atomowej. Te dwa źródła energii w miksie mogą zapewnić tanią i skuteczną niezależność energetyczną.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

24 września na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie odbył się panel, na którym przedstawiono treść tego raportu. Prelegentami byli między innymi prezes i rektor CEU Michael Ignatieff, starszy członek Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) profesor Diana Ürge-Vorsatz oraz były europarlamentarzysta Benedek Jávor. Na ponad 300 stronach przedstawiono status oraz trendy zachodzące w przemyśle jądrowym oraz przeanalizowano rolę atomu w walce ze zmianami klimatycznymi.

Maleje liczba nowych reaktorów

W połowie bieżącego roku na całym świecie odnotowano 417 działających reaktorów, czyli o 21 mniej niż w 2002, kiedy była ich rekordowa liczba. Zauważalny jest również spadek w liczbie konstruowanych elektrowni w ciągu ostatnich pięciu lat. Obecnie trwają prace nad 46 obiektami, w 2013 roku było ich 68, zaś w 1979 aż 234. Co ciekawe, spadła również liczba nowych budów. Przed katastrofą w Fukushimie z 2010 roku było ich 15. W 2018 już 5, a w obecnym tylko jedna. W związku z tym, średnia wieku wszystkich reaktorów, po raz pierwszy w historii przekracza 30 lat.

Koordynator i wydawca projektu WNISR, Mycle Schneider nie wierzy w dalsze podtrzymywanie energetyki nuklearnej – „Świat doświadcza niezadeklarowanego „organicznego” wycofywania atomu”. W zupełnie odwrotnej sytuacji znajdują się elektrownie OZE. W minionym roku odnotowano ich rekordową moc 165 GW. W czasie kiedy produkcja energii z wiatru wzrosła o 29%, a słońca o 13%, atom odnotował zaledwie 2,9%.

OZE jest tańsze

W ostatniej dekadzie, koszty produkcji energii ze słońca na skalę przemysłową spadły o 88%, z wiatru o 69%, Koszty atomu z kolei obniżyły się o 23%. Wszelkie formy elektrowni OZE są znacznie efektywniejsze, tańsze i szybciej budowane od tych węglowych czy atomowych. Obecnie wytwarzanie energii z farmy PV waha się w przedziale 36-44 USD/MWh,a z lądowej farmy wiatrowej 29-56 USD/MWh. Koszt energii z elektrowni jądrowych szacowany jest natomiast na około 112-189 USD/MWh. W minionym roku największym inwestującym w energetyce były Chiny. Na Odnawialne Źródła Energii przeznaczyły 91 mld USD, zaś na elektrownie jądrowe zaledwie 6,5 mld. Warto zauważyć, że od 2016 roku nie podjęto tam już żadnej decyzji inwestycyjnej w zakresie budowy kolejnych reaktorów.

Wnioski raportu przedstawiają pesymistyczną przyszłość dla dalszej eksploatacji reaktorów jądrowych. W kontekście ekologii jest to działanie nieefektywne w porównaniu z OZE. Mycle Schneider podsumowuje: „Możesz wydać dolara, euro, forinta lub rubla tylko raz: kryzys klimatyczny wymaga, aby decyzje inwestycyjne sprzyjały najtańszym i najszybszym strategiom reagowania. Opcja energii jądrowej konsekwentnie okazała się najwolniejsza ”.

Pełną prezentację raportu możecie zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=FZFRELbMHuM

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.