Pakistan: budujesz dom – posadź dwa drzewa!

W Lahore, stolicy pakistańskiego stanu Pendżab, sąd nakazał, by każda osoba, która decyduje się na budowę domu, posadziła dwa drzewa. Takie działanie ma w pewnym stopniu pomóc chronić środowisko. Pakistan znajduje się w czołówce krajów pod względem zanieczyszczenia.

Sędzia Jawad Hasan wprowadził prawo, które obliguje każdego obywatela budującego dom do posadzenia dwóch drzew. Nie ma wyjątków od tej reguły – sadzenie drzew jest obowiązkowe niezależnie od systemu, w którym powstaje budynek. Prawo jest respektowane, brak wprowadzania zieleni poskutkuje cofnięciem pozwolenia na budowę. Ponadto Sędzia Sądu Najwyższego wymaga dbałości o środowisko także od fabryk oraz zakładów pracy.

Drzewa odpowiedzią na zanieczyszczenie kraju?

Pakistan uchodzi za jeden z najbardziej skażonych krajów na świecie. Lahore znajduje na 10 miejscu niechlubnego rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast. Jeszcze wyższe, trzecie miejsce zajmuje, Fajsalabad. W zestawieniu zdecydowanie dominują miasta indyjskie (Gurugram, Ghaziabad, Faridabad, Noida, Patna, Lucknow). W Lahore sytuacja ma ulec poprawie właśnie przez zadrzewianie. Miasto chce wyjść poza wstydliwe top 10.

Decyzja sądu może pomóc z poprawie warunków środowiskowych w Pakistanie. Władze powinny  rozważyć również dodatkowe nasadzenia na większą skalę, aby efekt był synergiczny. Może oprócz tego warto byłoby wdrożyć akcje, takie jak w Australii, gdzie ma być posadzone miliard drzew do 2050 roku?

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Płoną lasy Amazonii, Rosji i Hiszpanii. To efekt ludzkich działań i suszy

Płonący las deszczowy Amazonii można zaobserwować z kosmosu, rosyjskich torfowisk może się nie dać ugasić, a ogień na Gran Canarii strawił już ponad 10 tys. hektarów obszaru zalesionego oraz łąk. Bilans jest tragiczny. Obserwatorzy wskazują, że w porównaniu z tą samą porą rok temu nastąpił wzrost liczby pożarów o 84%.