Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Paląca kwestia globalnych pożarów

Paląca kwestia globalnych pożarów

W ostatnich latach świat odczuł destrukcyjne skutki pożarów. Informacje o australijskiej tragedii, dotarły do wiadomości ludzi na całym świecie. Pomimo że pożary mogą występować naturalnie, to naukowcy mają obawy, że staną się one coraz częstsze z innego powodu.

Reklama

Piekło

Pożary, które miały miejsce w ostatnich latach spowodowały szkody na terenach liczących ok. 186 tys. kilometrów kwadratowych. Tysiące ludzi zostało pozbawionych dachu nad głową, a ilość zwierząt, które utraciły swoje siedliska lub zginęły w pożarach, sięga 3 miliardom. Pożary w zachodnich Stanach Zjednoczonych i Australii były najtragiczniejsze w skutkach. Podczas gdy niektóre pożary są spowodowane uderzeniami piorunów, uważa się, że zdecydowana większość została wywołana przez ludzi – przypadkowo lub celowo.

Na początku stycznia 2020 r. w australijskiej wiosce Cobargo w Nowej Południowej Walii wybuchł niszczycielski pożar lasu. W ciągu kilku godzin ogień przedarł się do centrum wioski i strawił tutejsze zabudowy. Później było tylko gorzej, lipiec i sierpień zostaną zapamiętane na długo, jako najczarniejsze lato w historii Australii.

Naturalne procesy a zmieniony klimat

Naturalne pożary regulują bioróżnorodność. Niektóre rośliny i drzewa, np. eukaliptusowe, którego nasiona są pokryte żywicą, dzięki ogniu zyskują nowe funkcje biologiczne. Pożary mogą regulować też cykle życia szkodników, które nie mają naturalnych wrogów, a działają destrukcyjnie na rośliny i drzewa, powodując ich zamieranie. 

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) podał, że anomalia, takie jak pożary i plagi owadów, nasilają się i prawdopodobnie nasilą się w przyszłości, równolegle z suchszymi glebami i dłuższymi sezonami wegetacyjnymi. Ryzyko pożaru wzrośnie od 10-30%.

Pożary, które kiedyś naturalnie regulowały cykle w przyrodzie, dzisiaj stają się częstsze i zbyt intensywne. W raporcie amerykańskiego Global Change Research Program z 2017 r. zauważono, że w ostatnich dziesięcioleciach znacznie wzrosła skala i częstotliwość pożarów lasów. W raporcie wskazano na powody ich występowania: wyższe temperatury, bardziej suche warunki i większa częstotliwość pojawiania się susz, wydłużenie sezonu “pożarowego”.

Czy edukacja wystarczy?

Każdego lata na całym globie wybuchają pożary, a ich pochodzenie jest związane z działaniem człowieka. Ogromne prędkości rozprzestrzeniania się ognia są prawie niemożliwe do zatrzymania, aby ochronić ludzi, ich domy, faunę i florę. Potrzebna jest edukacja w zakresie ryzyka związanego z pożarem i opracowanie środków, które pomogą lokalnym społecznościom stać się na nie bardziej odpornymi.

źródło: bbc.com, ABC News

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.