1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekstremalne susze i pożary – czy to “zasługa” ludzkości?

draught

Ekstremalne susze i pożary – czy to “zasługa” ludzkości?

Emisje gazów cieplarnianych, jak i wprowadzane do środowiska pozostałe zanieczyszczenia mają tendencję do zwiększania swojej częstotliwości i skali. Działania człowieka – rozwój gospodarczy – powodują tym samym intensyfikację i wydłużanie efektów zmian klimatycznych, takich jak susze.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Susza przedłużona

Kalifornijscy naukowcy postanowili wyjaśnić, jak spalanie paliw kopalnych wpływa na powstawanie i przedłużanie się tragicznych w skutkach okresów susz. Przeanalizowali zjawiska, które występują coraz częściej na terenie Ameryki Środkowej i Południowej, basenu Morza Śródziemnego, zachodniej i południowej Afryki oraz wschodniej Azji. 

Węgiel, susza i klimat

Ryzyko występowania ekstremalnych susz i pożarów może się podwoić do 2060 r. – taki wniosek wysnuto z badania ekspertów z Uniwersytetu Kalifornijskiego i  NASA’s Goddard Institute for Space Studies  w Nowym Jorku.

– Nasze badania pokazują wyraźny wpływ ludzkości na ogromną zawartość dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w środowisku – powiedziała  Felicia Chiang, ekspertka pracująca na uniwersytecie i w instytucie.

Do przeanalizowania postępującego zjawiska susz i pożarów wykorzystano symulację komputerową. Zbadano, jaką częstotliwość i siłę mają susze występujące naturalnie oraz te, pojawiające się w środowisku zanieczyszczonym CO2 pochodzącym m.in. ze spalania paliw kopalnych, transportu oraz procesu spalania. Symulacje suszy naturalnej nie wykazały zmian regionalnych od końca XIX do końca XX wieku. Kiedy zaś naukowcy przetestowali symulację z większą zawartością dwutlenku węgla, cząstek siarki i sadzy w atmosferze, zaobserwowali istotny wzrost liczby gorących punktów, czyli miejsc powstawania suszy w południowej Europie, Ameryce Środkowej i Południowej oraz w innych regionach świata.

landon parenteau YEsxGmZ4wLU unsplash
Pożar lasu, fot. Unsplash

Ostrzeżenia już były

Naukowcy od lat ostrzegali przed niebezpieczeństwem, jakie niosą za sobą narastające susze powodowane coraz wyższymi średnimi temperaturami na świecie. Na obszarach Kalifornii odnotowano niedawno najbardziej dotkliwą suszę od 900 lat. Najbogatszy stan w USA zmierzył się z falą upałów, przedłużającą się suszą oraz tragicznymi pożarami lasów. Badacze obawiają się, że susze mogą doprowadzić do zniszczenia ekosystemów lasów deszczowych, ponieważ susze wpływają bezpośrednio i pośrednio na siedliska dzikiej przyrody oraz na produkcję rolną i gospodarkę – podsumowoują badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Jakie jest wyjście z tego problemu? Próba złagodzenia i ograniczenia emisji, które wytwarzamy.

źródło: eco-business.com, climatenewsnetwork.net

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.