Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Diabły tasmańskie wróciły do Australii z pomocą Thora

Diabły tasmańskie

Diabły tasmańskie wróciły do Australii z pomocą Thora

Po raz pierwszy od 3 tys. lat diabeł tasmański powrócił do naturalnego środowiska w Australii kontynentalnej. Jest to historyczny moment dla kraju z najwyższym wskaźnikiem wymierania ssaków. Podczas wypuszczania zwierząt na wolność organizacjom ekologicznym pomagali odtwórca roli Thora, Chris Hemsworth oraz jego żona Elsa Pataky. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Historyczny moment

W akcji osiedlania gatunku na australijskich ziemiach wzięła udział organizacja Aussie Ark we współpracy z Global Wildlife Conservation i WildArk. W ubiegłym miesiącu działacze wypuścili 11 diabłów tasmańskich na teren rezerwatu dzikiej przyrody Barrington Tops. Towarzyszyła im para aktorów mieszkająca w Australii – Chris Hemsworth i Elsa Pataky. 

Chris Hemsworth

– Za 100 lat będziemy patrzeć z dumą na ten dzień, który zapoczątkował odnowę środowiska przyrodniczego całego kraju – powiedział Tim Faulkner, prezes Aussie Ark. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Jest to pierwsza z trzech planowanych reintrodukcji. W ciągu najbliższych dwóch lat Aussie Ark wprowadzi do środowiska naturalnego kolejne 20 osobników. Zwierzęta będą monitorowane dzięki regularnym przeglądom oraz obrożom wyposażonym w nadajniki i fotopułapki. Pozwoli to naukowcom na pozyskanie wiedzy o życiu i nawykach gatunku. 

Diabeł tasmański – inżynier ekosystemu

Faulkner twierdzi, że nie jest to tylko reintrodukcja jednego z najbardziej lubianych zwierząt Australii, lecz także ogromna przysługa dla ekosystemu. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Diabeł tasmański to zwierzę, które będzie formować całe otaczające go środowisko, przywracając równowagę w australijskim ekosystemie po latach dewastacji spowodowanej wprowadzeniem lisów, dzikich kotów oraz pozostałych inwazyjnych drapieżników. 

Aussie Ark 4

Diabły tasmańskie zniknęły całkowicie z Australii kontynentalnej ponad 3 tys. lat temu, wyparte przez psy dingo. Gatunek przetrwał do tej pory na wyspie Tasmania, jednak i tam napotkał trudności. Wśród populacji diabłów zaczęła rozprzestrzeniać się zakaźna, bolesna i śmiertelna choroba, zwana rakiem pyska diabła (DFTD). Nowotwór zdziesiątkował do 90% dzikiej populacji zwierząt. Obecnie na wolności żyje tylko 25 tys. osobników. 

Sukces Aussie Ark

Od dziesięciu lat zespół Aussie Ark podejmuje starania, aby odbudować populację diabłów tasmańskich. Zaproponowany przez niego program został uznany za najskuteczniejszy w dziedzinie przywracania gatunków zagrożonych wyginięciem w Australii. 

Aussie Ark 2

Zapoczątkowany w 2011 roku projekt hodowlany w pierwszych miesiącach działalności opiekował się jedynie 44 osobnikami. Obecnie jest domem dla ponad 200 diabłów. 

– Bez niesamowitej pracy i wytrwałości Aussie Ark, niedawna reintrodukcja nie byłaby możliwa. Zamiast oczekiwać odrodzenia gatunku, obserwowalibyśmy, jak diabeł tasmański wymiera – powiedział Don Church, prezes Global Wildlife Conservation. To niesamowity przykład tego, jak można ratować naszą planetę, przywracając naturalne systemy z korzyścią dla całego życia na Ziemi.

Wild Ark

Źródło: worldanimalnews.com

Fot. Aussie Ark

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.