Panele fotowoltaiczne Tesli zasilają szpital w Portoryko

Sieć energetyczna w Portoryko została zdewastowana miesiąc temu przez dwa huragany. Do tej pory 80% budynków nie posiada stałego zasilania, a rozwiązania zawierające generatory prądu nie spełniają oczekiwań. Tesla wychodzi naprzeciw i w szybkim tempie buduje kryzysowe rozwiązania zapewniające zasilanie dla kluczowych miejsc, takich jak np. szpitale.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Firma zaprezentowała na Twitterze zdjęcia z ostatniej instalacji fotowoltaicznej w Portoryko, która pozwala na zasilanie dziecięcego szpitala “Hospital del Niño”. Instalacja zawiera ponad 800 paneli (ułożonych mniej więcej w siatkę 35 x 24 sztuki) znajdujących się obecnie na parkingu szpitala oraz cztery Powerpacki pozwalające na magazynowanie energii.

Pojemność Powerpacków wynosi 800 kWh, podczas gdy sumaryczna moc paneli to ok 250 kW przy założeniu 300 W / panel.

Tesla zaczęła wysyłać domowe Powerwalle do Portoryko zaraz po uderzeniu huraganu. Jakiś czas później skrytykowała monterów, którzy korzystając z okazji i większego zapotrzebowania, windowali ceny tych produktów. Sam Elon Musk wyjaśnił, że polityka cenowa firmy zapewnia stałą cenę w każdym miejscu na świecie (pomijając zmienne opodatkowanie i opłaty celne na które nie ma wpływu) oraz obiecał wstrzymanie dostaw do firm, które sztucznie zawyżają ceny. Niedługo po tym rozpoczął się także proces wysyłania przemysłowych Powerpacków, które jak widać zaczynają być używane w takich instalacjach.

Przedstawiona instalacja solarna powinna być w stanie zapewnić odpowiednią moc pozwalającą na bezproblemową pracę szpitala bez dostępu do sieci energetycznej. Energia wygenerowana w ciągu dnia będzie zużywana na bieżąco w miarę zapotrzebowania, a jej nadmiar będzie przechowywany w magazynie energii, dzięki czemu szpital będzie mógł funkcjonować także w ciągu nocy.

Firma zaznaczyła, że jest to jedna z wielu instalacji solarnych, które zostaną wkrótce uruchomione w Portoryko.  Sama instalacja powstała zaskakująco szybko. Jest niezwykle ważne, żeby kluczowe elementy infrastruktury odzyskały zasilanie. Lekarze raportowali niedawno, że dokonywali operacji przy… diodach doświetlających zamontowanych w smartfonach.

Elon Musk poinformował także, że premiera elektrycznej ciężarówki została przesunięta o miesiąc właśnie z powodu zaangażowania firmy w rozwiązywanie problemów Portoryko.

Dział Tesli zajmujący się energią rośnie coraz szybciej i wywiera coraz większy wpływ na całym świecie. Wiele dużych inwestycji rozważa rozwiązania Tesli służące do magazynowania energii na przemysłową skalę. Powstają także instalacje próbujące naprawić problemy sieci energetycznej, np. w Australii. Akcje takie jak te tylko przybliżają firmę do przejęcia pozycji lidera w na rynku energii odnawialnej.