Pasywny dom solarny w środku waszyngtońskich ostępów

Biuro projektowe Prentiss Balance Wickline Architects z Seattle zaprojektowało niewielki domek pod nazwą Lot 6 Cabin, który stanął w Winthrop w stanie Waszyngton.

Domek zaprojektowano tak, by wtopił się w otaczający sosnowy las. Zlokalizowany jest u podnóża góry w otoczeniu dzikiej przyrody. Zbudowano go dla pary entuzjastów wypoczynku w tych dzikich ostępach.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Lot 6 Cabin stworzono tak, aby zacierały się granice pomiędzy wnętrzem i otoczenie. Zapewnia to ogromny taras i liczne przeszklenia.

Budynek wyposażono w pasywne ogrzewanie słoneczne, zwiększoną izolację termiczną i inne systemy gwarantujące wysoką energooszczędność.

 

Lot 6 Cabin ma powierzchnię ponad 100 metrów kwadratowych. Składa się z dwóch równoległych brył. Jedna z nich rozszerza się w kierunku wzniesienia – tam znajduje się kuchnia, salon i jadalnia, a także schowek i garaż. W drugiej części usytuowana jest sypialnia i łazienka, a także elastyczny pokój, który może być pokojem gościnnym lub biurem w zależności od potrzeby. Oba skrzydła budynku łączy przeszklony korytarz.

„Elewacja budynku zlewa się z otoczeniem i wnętrzem. Wszystko po to, aby w czytelniejszy sposób zintegrować ze sobą obie przestrzenie – związane razem, ale osobne, zupełnie jak dwa magnesy”, tłumaczą architekci. „Każde ze skrzydeł domu ma swoją nachyloną i prostą stronę. Od strony pochylonej dom przykryty jest dachem na rąbek stojący, a od środka pokryty sklejką liściastą”, dodają projektanci.

Aby zatrzeć granice pomiędzy wnętrzem domu, a jego otoczeniem architekci zaprojektowali ogromne przeszklenia w wielu jego miejscach oraz w połowie otwarty pokój wyposażony w dwustronny kominek.

Dom wykorzystuje naturalne ogrzewanie słoneczne, co zmniejsza zużycie energii. W razie potrzeby możliwe jest uruchomienie ogrzewania podłogowego lub gazowego.

Źródło: Prentiss Balance Wickline Architects