Perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne o rekordowej wydajności konwersji – 28%

Firma Oxford PV ogłosiła, że udało jej się wyprodukować tandemowe ogniwa fotowoltaiczne o wydajności konwersji na poziomie 28%. Było to możliwe, dzięki wykorzystaniu połączeniu krzemowego i perowskitowego ogniwa fotowoltaicznego. Nowy rekord jest nieznacznie lepszy od poprzedniego rekordu również osiągniętego przez Oxford PV – 27,3%.

Nowy rekord potwierdzony został przez amerykańskie National Renewable Energy Laboratory. Jest to najwydajniejsze tandemowe ogniwo PV na świecie. Laboratoryjne ogniwo ma zaledwie 1 cm2.

„Nasz nowy rekord pokazuje, jak ogromne tempo ma rozwój technologii w tym zakresie”, mówi Chris Case, CTO Oxford PV. „Kontynuować będziemy rozwój krzemowo-perowskitowych ogniw PV z założeniem, że uda nam się opracować systemy o wydajności konwersji powyżej 30%”, dodaje dyrektor ds. technologicznych Oxford PV.

Case zwraca także uwagę, że wyprodukowane ogniwa wykazywały całkiem dobrą stabilność, co jest poważnym problemem w przypadku ogniw perowskitowych. Ogniwo było testowane przez 2000 godzin, zgodnie z normą IEC 61215.

Od kilku lat naukowcy pracują nad perowskitowymi systemami fotowoltaicznymi. Wszystko wskazuje na to, że tego typu ogniwa niebawem trafią do masowej produkcji. Oxford PV zbliża się również do komercjalizacji swoich technologii. Do firmy trafiło pięć milionów funtów w postaci bezzwrotnej dotacji na badania naukowe od brytyjskiego rządu oraz dodatkowe osiem milionów funtów od inwestorów.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.