Perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne o rekordowej wydajności konwersji – 28%

Firma Oxford PV ogłosiła, że udało jej się wyprodukować tandemowe ogniwa fotowoltaiczne o wydajności konwersji na poziomie 28%. Było to możliwe, dzięki wykorzystaniu połączeniu krzemowego i perowskitowego ogniwa fotowoltaicznego. Nowy rekord jest nieznacznie lepszy od poprzedniego rekordu również osiągniętego przez Oxford PV – 27,3%.

Nowy rekord potwierdzony został przez amerykańskie National Renewable Energy Laboratory. Jest to najwydajniejsze tandemowe ogniwo PV na świecie. Laboratoryjne ogniwo ma zaledwie 1 cm2.

„Nasz nowy rekord pokazuje, jak ogromne tempo ma rozwój technologii w tym zakresie”, mówi Chris Case, CTO Oxford PV. „Kontynuować będziemy rozwój krzemowo-perowskitowych ogniw PV z założeniem, że uda nam się opracować systemy o wydajności konwersji powyżej 30%”, dodaje dyrektor ds. technologicznych Oxford PV.

Case zwraca także uwagę, że wyprodukowane ogniwa wykazywały całkiem dobrą stabilność, co jest poważnym problemem w przypadku ogniw perowskitowych. Ogniwo było testowane przez 2000 godzin, zgodnie z normą IEC 61215.

Od kilku lat naukowcy pracują nad perowskitowymi systemami fotowoltaicznymi. Wszystko wskazuje na to, że tego typu ogniwa niebawem trafią do masowej produkcji. Oxford PV zbliża się również do komercjalizacji swoich technologii. Do firmy trafiło pięć milionów funtów w postaci bezzwrotnej dotacji na badania naukowe od brytyjskiego rządu oraz dodatkowe osiem milionów funtów od inwestorów.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Polska firma wyprodukuje perowskitowe moduły fotowoltaiczne jeszcze w tym roku!

Przedstawiciele Saule Technologies poinformowali ostatnio, że zamierzają uruchomić pilotażową linię do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych. Zgodnie z założeniami w ciągu roku we Wrocławiu powstaną moduły o łącznej powierzchni 40 tys. m², przy czym rozmiar pojedynczego modułu wynosi 1 m².

Sosnowiec stawia na butelkomaty oraz wycofuje się z plastiku

Sosnowiec zainwestował w pięć automatów do recyklingu butelek PET oraz puszek aluminiowych. Stanęły one w różnych częściach miasta. Mieszkańcy wrzucając do nich butelki i puszki, współfinansują sosnowiecki sport – koszykówkę, hokej czy piłkę nożną. Każda oddana butelka to 10 groszy na ten cel. Jak się okazuje, do butelkomatów trafiło już około 50 tys. opakowań. Uzbierało się więc już około 5 tys. złotych.