Polski potencjał offshore

Niestabilność przepisów o OZE odbijają się czkawką w zakresie inwestycji w systemy wiatrowe off-shore w Polsce

Portal WNP.pl przeprowadził wywiad z Dominiką Bettman, prezes Siemens Polska. Mówiła ona o problemach z zaangażowaniem inwestorów w rozwój systemów off-shore w Polsce.

Bettman zauważała, że zapał inwestorów mocno osłabiły zmiany legislatywy dotyczące energetyki wiatrowej na lądzie. „Uczciwość kupiecka nakazuje nie zmieniać warunków w trakcie gry”, komentuje Bettman. W przypadku wiatraków lądowych tak nie było, co doprowadziło do ogromnych strat inwestorów, którzy ulokowali w tego typu inwestycjach swój kapitał.

Rząd zapewnia, że „podobnych nagłych zwrotów w sprawie Bałtyku nie będzie”. Niestety nie budzi to zaufania inwestorów. Może być to także poważną przeszkodą w realizacji nakreślonej przez Ministerstwo Energii „Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku”, jakiej projekt był niedawno prezentowany.

Zabiegom ME inwestorzy przyglądają się z rezerwą. „Na pewno znajdą się inwestorzy, którzy będą chcieli w farmy morskie zainwestować. Byle tylko nie było ponownie sytuacji – którą mamy w tej chwili z farmami lądowymi – że warunki ramowe, prawne zmieniają się w trakcie gry”, podkreśla Bettman.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Nowe farmy fotowoltaiczne na Hawajach

Spółka Clearway Energy Group będzie dostarczać zieloną energię elektryczną koncernowi energetycznemu Hawaiian Electric Company. Prąd ma pochodzić z dwóch nowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 75 MW, które powstaną na…