Niestabilność przepisów o OZE odbijają się czkawką w zakresie inwestycji w systemy wiatrowe off-shore w Polsce

Portal WNP.pl przeprowadził wywiad z Dominiką Bettman, prezes Siemens Polska. Mówiła ona o problemach z zaangażowaniem inwestorów w rozwój systemów off-shore w Polsce.

Bettman zauważała, że zapał inwestorów mocno osłabiły zmiany legislatywy dotyczące energetyki wiatrowej na lądzie. „Uczciwość kupiecka nakazuje nie zmieniać warunków w trakcie gry”, komentuje Bettman. W przypadku wiatraków lądowych tak nie było, co doprowadziło do ogromnych strat inwestorów, którzy ulokowali w tego typu inwestycjach swój kapitał.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Rząd zapewnia, że „podobnych nagłych zwrotów w sprawie Bałtyku nie będzie”. Niestety nie budzi to zaufania inwestorów. Może być to także poważną przeszkodą w realizacji nakreślonej przez Ministerstwo Energii „Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku”, jakiej projekt był niedawno prezentowany.

Zabiegom ME inwestorzy przyglądają się z rezerwą. „Na pewno znajdą się inwestorzy, którzy będą chcieli w farmy morskie zainwestować. Byle tylko nie było ponownie sytuacji – którą mamy w tej chwili z farmami lądowymi – że warunki ramowe, prawne zmieniają się w trakcie gry”, podkreśla Bettman.