Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Perseidy 2022: gdzie zobaczyć letni deszcz spadających gwiazd?

Perseidy 2022: gdzie zobaczyć letni deszcz spadających gwiazd?

Perseidy, czyli rój meteorów to jedno z najchętniej obserwowanych zjawisk astronomicznych. Występują od połowy lipca do drugiej połowy sierpnia. Kiedy przypada tegoroczna kumulacja spadających gwiazd? Dowiesz się z tekstu.

Reklama

Perseidy – co to takiego?

Roje meteorów występują w zasadzie podczas całego roku. Jednak najbardziej intensywny jest jeden z nich, czyli Perseidy. Obserwowane są na niebie już od ponad 2000 lat. A wszystko za sprawą komety Swift-Tuttle. Po raz pierwszy zauważono ją w 1862 roku. Podobnie jak inne komety krąży wokół Słońca po eliptycznej orbicie. Kometa Switfa-Tuttle’a gości w Układzie Słonecznymi co 133 lata. I właśnie kiedy jest w pobliżu Słońca jej lodowe jądro częściowo się topi na skutek czego uwalnia się wiele drobnych skalnych okruchów. Te okruchy to właśnie Perseidy.

aktualne zdjecie portal 1800x900 20
Rój meteorów to niezwykłe zjawisko. Możemy je obserwować każdego roku na przełomie lipca i sierpnia

Swoją nazwę zyskały od gwiazdozbioru Perseusza, z kierunku którego nadlatują. Te, które obecnie widzimy to pozostałości komety sprzed 30 lat. Jest to możliwe, gdyż kometa Switfa-Tuttle’a jest jednym z największych obiektów tego typu, a jej jądro ma ok. 26 km średnicy. Przecinają się z orbitą ziemską na przełomie lipca i sierpnia. Spadają grupami, po 5-15 meteorów w czasie paru minut z dużą prędkością (ok. 60 km na sekundę).

Kiedy w tym roku obserwować Perseidy?

Perseidy możemy obserwować już od połowy lipca. Jednak ich kumulacja prognozowana jest na noc z 12 na 13 sierpnia. Niestety zbiega się z sierpniową pełnią Księżyca (12.08, godz. 3.36), co może utrudnić oglądanie. Dlatego warto patrzeć w niebo już teraz, póki Księżyc nie jest jeszcze w pełni.

Według NASA najintensywniejszy deszcz meteorów będzie najlepiej widoczny na półkuli północnej tuż przed świtem. Ale niebo warto obserwować właściwie przez całą noc. Perseidy będą towarzyszyć nam do 24 sierpnia. Po 13 sierpnia mogą być jednak mniej intensywne.

Gdzie najlepiej oglądać Perseidy?

Najlepszym miejscem do oglądania spadających gwiazd są tereny poza miastem, położone z dala od źródeł światła. Warto wybrać jak najbardziej ciemną, otwartą przestrzeń bez drzew i wysokich budynków i skierować wzrok na północny-wschód. Idealnie sprawdzą się wzgórza, polany czy łąki.

Nie potrzebujemy do tego specjalistycznego sprzętu, bo Perseidy widoczne są gołym okiem, ale z pewnością teleskop czy nawet lornetka pomoże w lepszej obserwacji. Przy dobrej widoczności można zobaczyć nawet do 100 spadających gwiazd w ciągu godziny. W wielu miejscach organizowane są specjalne pikniki astronomiczne.

Źródło: NASA, TVN Meteo, tabletowo.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.