PGE inwestuje w elektromobilność w Siedlcach

Miasta coraz bardziej rozwijają się w kierunku elektromobilności. Ostatnio Białystok, biorąc przykład z Wrocławia, postawił na wypożyczanie skuterów, Gdańsk od kwietnia wypożycza samochody elektryczne firmom i instytucjom, a teraz Siedlce przygotowują się do wprowadzenia carsharingu.

Władze Siedlec wspólnie z PGE zamierzają uruchomić pilotażowy program wypożyczania aut elektrycznych. Samochody będzie można wynajmować od trzeciego kwartału 2018 roku. Póki co miasto skupia się na przygotowaniu infrastruktury – poszukuje działek pod budowę stacji ładowania i specjalnych miejsc parkingowych. Co więcej, ma zamiar zapewnić samochodom elektrycznym możliwość korzystania z buspasów oraz wjazd do stref ograniczonego ruchu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dostarczeniem aut i przygotowaniem odpowiedniego systemu informatycznego ma zająć się PGE Nowa Energia. Po stronie firmy będą również koszty przyłączenia stawianych przez miasto stacji ładowania do sieci energetycznej.

Przypuszczalnie koszt za minutę wypożyczenia auta elektrycznego ma nie przekroczyć 1,15 zł. Co ciekawe, samochodem będzie można jeździć także poza granicami miasta, ale za większą opłatą.

Idea carsharingu w Polsce jest stosunkowo młoda. W innych państwach Europy również były takie pomysły. Przykład Paryża, który wycofuje się z tego pomysłu, pokazuje, że nie wszędzie się to sprawdza i jest opłacalne. O tym, że w najbliższym czasie z ulic Paryża zniknie 4000 aut elektrycznych możesz przeczytać tutaj. Mimo to wszelkie próby ograniczenia zanieczyszczeń powietrza wydają się warte sprawdzenia.