PGE modyfikuje linię Poniatowa-Nałęczów, by poprawić dołączanie OZE

PGE modyfikuje linię Poniatowa-Nałęczów, by poprawić dołączanie OZE

Spółka PGE Dystrybucja poinformowała, że zamierza przebudować dziewiętnaście kilometrów linii 110 kV pomiędzy Poniatową a Nałęczowem. Ma to zwiększyć potencjał przyłączania OZE do sieci.

Projekt rozbudowy współfinansowany jest przez Unię Europejską. Za jego realizację odpowiada lubliński oddział PGE Dystrybucja.

Jak mówi dyrektor generalny oddziału PGE Dystrybucja w Lublinie Andrzej Kuchciak, „przebudowa linii 110 kV relacji Poniatowa–Nałęczów zwiększy techniczną możliwość przyłączania kolejnych źródeł czystej energii na tym obszarze, a tym samym przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla poprzez zwiększenie udziału zielonej energii w polskim miksie energetycznym”.

W ramach przebudowy tej linii wdrożone mają być nowe elementy inteligentnej infrastruktury, takie jak systemy monitorowania obciążenia linii napowietrznej w czasie rzeczywistym, co umożliwi porównanie tych danych z temperaturą otoczenia, nasłonecznieniem oraz prędkością i kierunkiem wiatru.

Projekt warty jest siedemnaście milionów złotych. Dofinansowanie inwestycji z UE wynosi aż siedem milionów. Jak informuje PGE Dystrybucja, inwestycja ma się zakończyć w grudniu 2018 roku.

Do sieci zarządzanej przez lubliński oddział PGE dołączonych jest obecnie ponad dziewięćset źródeł OZE. Całkowita moc tych systemów wynosi 86,576 MW. Dominują wśród nich mikroinstalacje fotowoltaiczne.

źródło: wnp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.