Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

PGE zbuduje dla Volkswagena stacje ładowania

PGE zbuduje dla Volkswagena stacje ładowania

Przy salonach marki Volkswagen pojawią się stacje ładowania samochodów elektrycznych. Będą one ogólnodostępne. Spółka Volkswagen Polska zawarła w tej sprawie porozumienie z PGE Nowa Energia. Energia dostępna w stacjach będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.

BANER MOBILEB1
Reklama

Zgodnie z podpisanym dokumentem, w ciągu dwóch lat przy salonach niemieckiej marki samochodowej pojawi się w sumie 270 nowych punktów ładowania. 

– Koncern Volkswagen zdecydowanie inwestuje w elektromobilność. Jesteśmy przekonani, że przyszłość należy do samochodów elektrycznych. Nie tylko ze względu na środowisko i zmiany klimatyczne, ale także dlatego, że samochody elektryczne są po prostu lepsze. Już dziś w ofercie w Polsce mamy auta elektryczne w niemal wszystkich segmentach rynku. W tym roku ich gama zostanie podwojona. Wraz z rosnącą liczbą samochodów elektrycznych na drogach, w parze musi iść dynamiczny rozwój infrastrukturypowiedział Wolf Stefan Specht, Prezes Zarządu Volkswagen Group Polska.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Ze stacji ładowania będzie mógł skorzystać każdy kierowca, bez względu na markę samochodu. Urządzenia będą jednak zintegrowane z aplikacjami, które należą do grupy Volkswagen – WeCharge od VW oraz Charging Services od Audi. Jak zauważa inna spółka-córka Polskiej Grupy Energetycznej, PGE Energia Odnawialna, tylko 25 procent elektryków jest ładowana w przestrzeni miejskiej, a 5 procent przy głównych szlakach komunikacyjnych. Reszta kierowców preferuje ładowanie swoich samochodów w domach. 

Spółka zaznacza jednak, że rozbudowa infrastruktury, a w szczególności dostępność do szybkich ładowarek jest konieczna w rozwoju elektromobilności w Polsce. W związku z tym, stacje pojawią się przy tych salonach, które mają swoją lokalizację przy trasach wylotowych z miast oraz w pobliżu dróg krajowych.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

– Grupa PGE jest pierwszym w Polsce operatorem, którego stacje ładowania samochodów elektrycznych są w 100 proc. zasilane energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Rozwijana sieć stacji ładowania w ramach współpracy z Volkswagen Group Polska i Stowarzyszeniem Dealerów marek Volkswagen, Audi, Skoda i Seat to nasz kolejny krok w kierunku ograniczania niskiej emisjiskomentował Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu ds. innowacji PGE.


PGE Nowa Energia zobowiązała się wybudować stacje typu multistandard – DC/AC (moc – odpowiednio – 50 kW/22 kW), ze złączem DC minimum 1xCCS2 i złączem AC 1xType2, a także– opcjonalnie – dodatkowymi złączami.

Obecnie przy salonach Volkswagena można znaleźć 70 punktów ładowania. Dzięki świeżo podpisanej umowie, liczba ta wzrośnie do 350. Z kolei spółka PGE Nowa Energia posiada 66 punktów. W tym roku ma być ich już 196. 

Źródło: gramwzielone.pl

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.