Piękne, luksusowe apartamenty w kształcie fal

Biuro projektowe Henning Larsen Architects z Kopenhagi ukończyło budowę The Wave – spektakularnego budynku mieszkalnego w kształcie fali. Projekt ten wywołał ogromny szum medialny, zanim jeszcze sam budynek został zbudowany.

Budynek znajduje się w Vejle w Danii i już otrzymał wiele nagród. Usadowiono go blisko brzegu wody, w otoczeniu zalesionych wzgórz Vejle Fjord.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Na budynek składa się pięć „wież” o zaokrąglonych kształtach. Stanowi on ciekawy element lokalnego krajobrazu, który widoczny jest z daleka, niezależnie czy jedziemy po okolicznych drogach lub koleją, czy płyniemy morzem.

The Wave zajmuje powierzchnię niemal 15 tysięcy metrów kwadratowych, dlatego znajduje się w nim ponad sto luksusowych mieszkań. Przed budynkami zaplanowano publicznie dostępny bulwar, który zbudowano z zamiarem rewitalizacji nabrzeża.

Konstrukcja kompleksu została uruchomiona w 2006 roku, ale kryzys finansowy spowolnił prace po wybudowaniu dwóch pierwszych wież budynku. Prace nad pozostałymi trzema wznowiono pod koniec 2015 roku. Ostatnią wieżę oddano w listopadzie 2018 roku. Każda z wież składa się z dziewięciu pięter i jest taka sama jak sąsiednie.

 

“Tereny otaczające Vejle są unikatowe, dzięki pagórkom, które są nietypowym widokiem w Danii”, tłumaczy Søren Øllgaard, dyrektor ds. designu w HEnning Larsen. „Zaprojektowaliśmy The Wave jako nowy element panoramy Vejle, który ma swym kształtem odzwierciedlać otoczenie, co powinno nadawać mu silnej identyfikacji z tym miejscem”.

Projekt inspirowany jest m.in. naturalnym kształtem fal na wodzie. Dostał on szereg nagród – w 2009 roku dwie pierwsze wieże uhonorowane zostały nagrodą „Budynek mieszkalny roku” przez duński magazyn „Byggeri”. Projekt otrzymał także nagrodę ABB LEAF w 2012 roku za innowacyjność w architekturze, a także prestiżowa nagrodę Civic Trust Award w 2013 roku.