Piękny, ekologiczny dom w Utah

Budynek zaprojektowany został tak, aby „celebrować piękne światło i surowe piękno stanu Utah”, jak mówią architekci z Sparano+Mooney Architecture z Salt Lake City, odpowiedzialni za projekt domu, nagrodzonego złotym certyfikatem LEED.

Projekt duży nacisk stawia na interakcję z otoczeniem i zachęca do korzystania z zewnętrznych jego elementów. Za wystrój wnętrza budynku odpowiada Julia Chahine z firmy J Squared, ale sami właściciele doskonale wiedzieli, czego poszukują – domu, który doskonale współgra z otoczeniem, a jednocześnie funkcjonuje zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dom ustawiony jest na wysokim wzniesieniu nad Park City i terenami olimpijskimi stanu Utah. Z jego okien rozpościerają się widoki na całą okolicę.

Dom posiada dwa piętra. Zaprojektowano go, zwracając pilną uwagę na umiejscowienie i dostosowując bryłę budynku i elewację do otoczenia. Działka podzielona została na strefę publiczną i prywatną w oparciu o zastaną topografię okolicy, a ogromne zewnętrzne tarasy doskonale wykorzystują ten podział, łącząc gładko wnętrze budynku z podwórzem.

Z ogrodu dostać można się bezpośrednio do salonu i głównej sypialni. Dom posiada ponadto zielony dach, który dostępny jest dla mieszkańców. Posadzono na nim lokalne odmiany roślin, aby lepiej wtopić budynek w otoczenie.

Aby dom lepiej korespondował z otaczającym go górzystym terenem przyozdobionym jedynie miniaturowymi dębowymi zagajnikami, do wykończenia architekci wykorzystali naturalne materiały, współgrające z otoczeniem swoją kolorystyką.

Paleta elewacji składa się z cedrowego drewna, szkła i betonu odlewanego w deskowych szalunkach. „Zainspirowało nas to do stworzenia studium przeźroczystości, minimalizmu i spokoju”, komentują architekci. „Wnętrze i zewnętrze budynku mówią tym samym językiem – detale, kolorystyka i ogólny wygląd – wszystko ze sobą perfekcyjnie współgra. Kolorystyka palety Julii pochodzi z natury, tak samo jak wykorzystane przez nas materiały”.

Mający ponad 510 m2 dom wykorzystuje energię odnawialną, głównie w postaci energii cieplnej z podziemnej pompy ciepła. Charakteryzuje go niskie zapotrzebowanie energetyczne, dzięki wysokiej wydajności energetycznej budynku. Dzięki temu dom uzyskał złoty certyfikat LEED.

https://inhabitat.com/wp-content/blogs.dir/1/files/2018/09/Park-City-Modern-House-by-Sparano-Mooney-Architecture-8-889x667.jpg

Budynek ustawiono tak, by przez ogromne szyby można było nie tylko podziwiać piękne widoki, ale także by latem wpuszczały one dużo ciepła do pomieszczeń, a zimą zapewniały możliwie jak najlepsze doświetlenie wnętrza naturalnym światłem.

Zdjęcia: Sparano + Mooney Architecture, fotograf Derek Israelsen