Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsza pływająca farma wiatrowa we Francji już działa

Pierwsza pływająca farma wiatrowa we Francji już działa

Operator pływającej farmy wiatrowej Floatgen poinformował, że 18 września bieżącego roku instalację wiatrową po serii testów podłączono do systemu elektroenergetycznego Francji. Elektrownia wiatrowa jest zlokalizowana 22 km od miasta Le Croisic.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jest to pierwsza tego typu instalacja OZE we Francji. Koncepcja została opatentowana przez podmiot Ideol. Druga taka elektrownia zostanie uruchomiona już wkrótce w Japonii.

Farma wiatrowa Floatgen dostarczy energię do 5 tysięcy gospodarstw domowych. Poza Ideol partnerami projektu Floatgen są: Centrale Nantes, Bouygues Travaux Publics, Uniwersytet w Stuttgarcie, RSK Group, Zabala i Fraunhofer IWES. Na stronie projektu deweloperzy informują, że inwestycja realizuje 3 główne cele: udowodnia techniczną, ekonomiczną i środowiskową wykonalności europejskiego systemu pływających farm wiatrowych na francuskich wodach, pokazuje możliwość dostosowania zastosowań energii wiatrowej do różnorodnych, europejskich obszarów przybrzeżnych o różnej głębokości oraz oszacowuje globalny koszt wytworzenia 1 MWh energii elektrycznej w perspektywie najbliższych 15 lat.

Poniższy film Ideol przedstawia w skrócie proces instalacyjny farmy:

Liderem europejskim w rozwoju pływających farm wiatrowych chce zostać Norwegia, która planuje otworzyć jesienią dwa obszary dedykowane dla pływających elektrowni wiatrowych w rejonie Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Energia elektryczna wytwarzana przez morskie turbiny wiatrowe na wyznaczonych obszarach będzie wykorzystywana do zasilania istniejących platform naftowych oraz gazowych i nie będzie miała styczności z krajowym system elektroenergetycznym. Więcej informacji: Norwegowie inwestują w pływające farmy wiatrowe.

Źródła: renewablesnow.com, floatgen.eu, renews.biz, Ideol, Foto: Ideol

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.