Pierwszy na świecie ogromny pochłaniacz smogu trafi niebawem do Polski

Po zakończeniu swojej trasy po Chinach ogromny oczyszczać powietrza, stworzony przez Studio Roosegaarde, trafić ma do Polski. Instalacja powstała w ramach Projektu Smog Free i zostanie zainstalowana, jako „pierwszy na świecie odkurzacz do smogu” w Parku Jordana w Krakowie.

Instalacja uruchomiona ma zostać w Krakowie 16 lutego tego roku i będzie działać do 15 kwietnia. Oprócz samego urządzenia do Krakowa zawita wystawa związana z tematyką smogu. Będzie można ją obejrzeć w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

Studio Roosegaarde, Smog Free Ring, ring, rings, smog, jewelry, design

Wieża oczyszcza powietrze na wysokości do ponad siedmiu metrów. System wykorzystuje opatentowaną technologię opartą na zjonizowanych elementach, które wyłapują cząstki smogu z powietrza. Tego rodzaju instalacja umożliwia tworzenie w obrębie miasta stref czystego powietrza, gdzie znajduje się od 55 do 70 procent mniej zanieczyszczeń niż na pozostałym terenie, jak dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w Eindhoven, odpowiedzialni za technologię w projekcie Smoke Free.

Kraków z problemem zanieczyszczenia walczy od co najmniej 2016 roku. W mieście tym wielokrotnie notowano jakość powietrza o wiele gorszą niż w innych znanych ze smogu, takich jak: Los Angeles czy Beijing. W szczególnie złych dniach poziom stężenia pyłów zawieszonych przekracza nawet sześciokrotnie normy WHO.

Głównym polskim partnerem inicjatywy sprowadzenia systemu do Polski jest ING Bank Śląski S.A. Wspierają go w tym MOCAK, Miasto Kraków oraz Ambasada Królestwa Holandii w Polsce.

    2 komentarze

    1. Ciekawe ile paliwa kopalnego będzie zużywac ta wieża. Lepiej byłoby promować niewycinanie drzew i krzewów w miastach oraz sadzenie nowych, zamiast wprowadzać takie technokratyczne rozwiązania. Te urządzenia tez za jakiś środowiskowy koszt trzeba zbudować, a potem serwisować, oraz wymieniać im filtry, a także je oczyszczać, dowieźć w miejsce oczyszczania, składować “brudy” jako odpady itp. A drzewa/krzewy? – rosną za darmo i nie zanieczyszcza środowiska ich produkacja i “serwisowanie”

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Nowy stadion w Minnesocie jest w 100% pasywny

Następny artykuł

Zatyczki do nosa sposobem na uniknięcie smogu?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,
%d bloggers like this: