Pionowa farma zasilana fotowoltaiką powstała wewnątrz bloku

Na dachu jednego z bloków w Philadelphii powstała instalacja fotowoltaiczna o mocy 500 kW, składająca się z 2003. modułów solarnych. Zostanie ona wykorzystana do zasilenia  pionowej zielonej farmy, która powstaje na czwartym piętrze tego budynku, będącego od pewnego czasu nieużytkiem. Instalacja fotowoltaiczna jest już gotowa, a rozpocznie zasilanie warzywnej farmy najprawdopodobniej od listopada br., kiedy zostaną zasadzone pierwsze plony.

W mieście Philadelphia mamy jedynie ok. 3,2 hektara pól wykorzystywanych rolniczo, głównie dlatego, że brakuje nam gruntów pod uprawy roślin. Zgodnie z naszą społeczną misją rewitalizujemy opuszczone przestrzenie i wykorzystujemy je do lokalnej produkcji żywności. Umożliwiamy nowej generacji rolników wytwarzać żywność dla miast w ich wnętrzu – podała w oficjalnym komunikacie firma Metropolis Farms, która przejęła powyższy budynek.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak informuje nowy inwestor, dzięki rozwojowi techniki nie ma już przeszkód, by prowadzić farmę wewnątrz budynków. Przeciwnicy projektu obawiają się wysokich kosztów, bowiem aby uprawa była efektywna, konieczny jest montaż pomp cyrkulacyjnych oraz innowacyjne oświetlenie – a są to urządzenia energochłonne. Wedle firmy, instalacja fotowoltaiczna na dachu jest idealną odpowiedzią na taką właśnie krytykę.