PKN Orlen zainwestuje w zieloną energię

Na rodzimym rynku paliwowym rządzą dwie firmy – LOTOS oraz PKN Orlen. Być może przyczyną takiego stanu rzeczy jest mocne zakorzenienie tych marek w świadomości głównie zmotoryzowanych konsumentów. Powinniśmy się cieszyć, że polskie firmy z roku na rok zwiększają swoje przychody i rozwijają się pod wieloma względami. W przypadku PKN Orlen, w ostatnim czasie rozwój dotyczy także wykorzystywanych przez sieć stacji benzynowych odnawialnych źródeł energii.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Zarząd PKN Orlen postanowił rozszerzyć wykorzystywanie OZE na swoich stacjach paliwowych: zaprezentował swój plan wykorzystania energii pozyskanej dzięki turbinom wiatrowym o pionowej osi obrotu. Mają one być zainstalowane na obiektach bazowych, takich jak maszty reklamowe. Nie będą one produkować oszałamiająco dużych ilości energii z uwagi na ich moc, która będzie wahać się od 20 do 40 kW. Pierwsza turbina wiatrowa na stacji benzynowej PKN Orlen ma pojawić się w 2018 roku – konkretnej lokalizacji jeszcze nie wybrano, lecz wiadomo, że turbina powstanie początkowo tylko na jednej wybranej stacji dla wykonania testów i analizy rentowności takiego rozwiązania. Jeżeli wyniki testów będą pozytywne, finalnie turbiny mają znaleźć się na każdej stacji firmy.


Instalacja siłowni wiatrowej pozwoli zredukować koszty za energię elektryczną. Z racji tego, że wykorzystywane będą turbiny o pionowej osi obrotu, stacje będą uniezależnione od kierunku wiatru. Wykorzystanie takiej konstrukcji to także ograniczenie generowanego hałasu. Warto dodać, że to nie jedyny krok polskiej sieci paliwowej w kierunku OZE.

Do tej pory na jedenastu stacjach wybudowano mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy do 40 kWp. Instalacje te są rozlokowane na całym terytorium naszego kraju tak, aby poznać potencjalną ilość energii zdolnej do wytworzenia w różnych miejscach, także tych ze stosunkowo niskich poziomem nasłonecznienia. Wykorzystanie paneli fotowoltaicznych ma ten sam cel, co instalacja małych turbin wiatrowych – generowanie oszczędności w wyniku samodzielnej produkcji energii elektrycznej. Planowana jest również pilotażowa instalacja magazynu dla wyprodukowanej energii, lecz obecnie trwa analiza rynkowa. Niezależnie od rozwiązania na które finalnie zdecyduje się PKN Orlen należy pochwalić za inicjatywę i mieć nadzieję, że również inne polskie firmy napędzające polską gospodarkę zauważą potencjał ekologicznej energii.