Turbina wiatrowa niczym Koliber?

Natura bardzo często jest czynnikiem inspirującym inżynierów z różnych dziedzin. Nie dzieje się tak bez przyczyny, ponieważ jest ona źródłem najdoskonalszych rozwiązań.

Kiedy projektowano największy z linii samolotów AirBus model A380, poświęcono wiele czasu na monitorowanie zachowania w locie Albatrosa, który jest w stanie przelatywać bardzo duże odległości bez konieczności odpoczynku. Ptak ten nie męczy się zbyt szybko w wyniku konstrukcji skrzydeł o rozpiętości około dwóch metrów. Dzisiaj, kiedy model A380 jest już dostępny dla przewoźników – podziwiany jest przez wielu pasjonatów lotnictwa. W ostatnich dniach głośno stało się o koncepcji niecodziennych turbin wiatrowych, do których inspiracją był najmniejszy ptak świata, koliber.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Tyer Wind to firma, która zaprezentowała swoją koncepcję nowego typu turbiny wiatrowej. Wzorowana jest na skrzydłach kolibra; ruch skrzydeł tego ptaka jest bardzo szybki – częstotliwość może sięgać nawet 200 uderzeń na sekundę. Nic więc dziwnego, że inżynierowie zainteresowali się tym gatunkiem – jest on interesującym źródłem wiedzy, dzięki któremu można wprowadzić do branży turbin wiatrowych nieco świeżych, rewolucyjnych rozwiązań.

Czym charakteryzują się turbiny, które niemal idealnie odwzorowują ruch skrzydeł najmniejszego z ptaków? Przede wszystkim nie muszą być wysokie, mogą być wbudowywane na niskich wysokościach, co powoduje, że mogłyby być zainstalowane w miejscach, gdzie standardowe turbiny nie mają racji bytu. Oprócz tego są one o wiele cichsze aniżeli standardowy typ turbin. Rozwiązanie to ma jednak również wady – na chwilę obecną testy wykazały, że produkują mniejszą ilość energii niż standardowy typ turbin. Z racji swojego mniejszego rozmiaru, mogą być instalowane także na dachach większych budynków. Obecnie wybudowano prototypy o 1,5-metrowym rozmiarze łopat, które są w fazie testów.