Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Plastik w ludzkim mózgu? Nowe badania ujawniają szokujące fakty

Plastik w ludzkim mózgu? Nowe badania ujawniają szokujące fakty

Mikroplastik niemal zalewa nasze organizmy. Nowe badania pokazują niepokojący kierunek zanieczyszczenia środowiska, który bezpośrednio może zagrażać ludziom – mikroplastik i nanoplastik gromadzą się w większej ilości w mózgu, niż jak do tej pory sądzono, w wątrobie i nerkach.

Reklama

Niewidoczne zagrożenie, które przenika do mózgu

Do tej pory panowało przekonanie, że wyłącznie najmniejsze cząsteczki nanoplastiku mogą przekroczyć barierę krew – mózg, która filtruje i kontroluje, co może przedostać się do mózgu z krwiobiegu. Badanie wykazało, że większe cząstki mikroplastiku również mogą się tam znaleźć.

Na rzecz badania, opublikowanego w czasopiśmie Nature Medicine, pobrano 52 próbki ludzkiego mózgu z lat 2016 i 2024. Wszystkie z nich pochodziły z kory czołowej, która odpowiada za podejmowanie decyzji i ruch mięśni. Do analizy poddano również próbki wątroby i nerek, które zostały pobrane z tych samych organizmów, co próbki mózgów. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą obrazowania mikroskopijnego i analizy molekularnej.

Badanie wykazało, że stężenie nanoplastiku i mikroplastiku w próbkach z 2024 roku wzrosło o około 50 %. w porównaniu do roku 2016. Próbki kory czołowej zawierały od 7 do 30 razy więcej tworzyw sztucznych, niż próbki wątroby i nerek. Cząsteczki znalezione w ludzkich mózgach to przede wszystkim odłamki polietylenu, który największe zastosowanie znalazł w opakowaniach, torbach zakupowych czy foliach do opakowań przemysłowych.

Wyższe stężenie nanoplastiku i mikroplastiku odkryto w mózgach osób ze zdiagnozowaną demencją – były one od 3 do 5 razy wyższe, niż w przypadku osób w pełni zdrowych. Badanie nie definiuje, czy możliwość wystąpienia demencji jest powiązane ze znaczną ilością mikroplastiku i nanoplastiku w ludzkim mózgu. W takim wypadku w narządach starszych osób plastik gromadziłby się w nadmiernych ilościach. Organizm pozbywa się plastiku, jednak badacze nie są zgodni do tego, w jaki sposób. 

Wpływ mikroplastiku na zdrowie ludzkie nie jest w pełni znany

Póki co nie jest pewne, jakie skutkie zdrowotne może mieć gromadzący się w mózgu plastik. Naukowcy wzywają do prowadzenia dalszych badań, aby stwierdzić, czy może on bezpośrednio zagrażać życiu lub zdrowiu.

– Coraz więcej badań pokazuje, że plastik jest obecny w mózgu, a nie powinien się tam znajdować. Nie wiemy zbyt wiele o skutkach zdrowotnych, ale faktem jest, że jest, a nie powinien się tam znajdować, i być może to jest wystarczająco niepokojące – mówi Emma Kasteel , neurotoksykolog z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii.

Dotychczasowe badania udowadniają za to, że mikroplastik znajdujący się w tętnicach może wpływać na rozwój chorób sercowo-naczyniowych, a komórki rakowe w żołądku szybciej rozprzestrzeniają się po kontakcie z tworzywem sztucznym. 

Zobacz również: Mikroplastik szkodliwy dla płodów! Jak zmniejszyć wpływ plastikowych drobin?

Źródło: National Geographic

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.