Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Plastikowe butelki budulcem łodzi oraz ekologicznych postaw w Kamerunie

Plastikowe butelki budulcem łodzi oraz ekologicznych postaw w Kamerunie

Świat oszalał na punkcie plastikowych butelek. Prawdopodobnie nie ma już na świecie miejsca, które nie zetknęło się z tym symbolem ludzkiego konsumpcjonizmu. Uzależnienie od plastikowych pojemników stało się tak duże, że nawet kraje słynące ze swych proekologicznych postaw nie są w stanie zapewnić ich pełnego recyklingu.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Na szczęście wśród nas znajdują się też tacy, którzy plastikowe opakowania postrzegają zupełnie inaczej. W jednej z kameruńskich szkół uczniowie wykorzystują zużyte butelki do budowy łodzi.

Postawa tych młodych ludzi zasługuje na uznanie. Puste butelki zmuszają społeczność lokalną do refleksji nad tym, jak użytkują i utylizują plastikowe odpady. Tamtejsi mieszkańcy pokazują również, że to, co na pozór wydaje się zbędnym odpadem, można z powodzeniem wykorzystać przy jednoczesnym wymiarze finansowym. Jednak to nie pieniądze legły u podstaw działania tych młodych osób, bo jak można przeczytać na ich stronie internetowej:

,,Chcemy pomóc zmienić postawy i złe nawyki ludzi w zakresie zarządzania odpadami z tworzyw sztucznych, które niszczą wrażliwe ekosystemy”.

Ekologiczni ochotnicy zbierali tysiące plastikowych butelek z okolicy miasta Doume, aby użyć ich potem do budowy tego, co nazywają kajakami ekologicznymi. Łodzie pomogły nie tylko środowisku, ale też społeczności lokalnej. Stwierdzono bowiem, że istnieje duże zapotrzebowanie na łodzie rybackie, na które nie stać wielu ubogich rybaków. Plastikowe łodzie z butelek pomogą zapełnić tę lukę.

Łodzie to dopiero początek ekologicznych rozwiązań na tym terenie. Planowane jest także uruchomienie specjalnego programu dla studentów i inżynierów, którego celem jest zdobywanie wiedzy o ekologicznym biznesie oraz stałe zakorzenienie postaw ekologicznych w celu ochrony środowiska naturalnego.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.