Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Plastikowe odpady znaleziono nawet na dnie Rowu Mariańskiego

Plastic, plastic bottle, plastic bottles, bottle, bottles, waste, garbage

Plastikowe odpady znaleziono nawet na dnie Rowu Mariańskiego

Wszechobecność plastikowych śmieci stała się smutnym znakiem współczesnych czasów. Chociaż ustawicznie organizowane są akcje promujące recykling i zachęcające do ograniczenia korzystania z plastikowych opakowań, to wykształcenie właściwych nawyków w tej kwestii stanowi wieloletnie przedsięwzięcie.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Japońska Agencji ds. Nauki i Technologii Morskich (ang. Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology – JAMSTEC) opublikowała raport, z którego wynika, że plastikowe odpadki są obecne nawet w najgłębszym miejscu na kuli ziemskiej, czyli na dnie Rowu Mariańskiego. JAMSTEC oparła swoje badania o materiały pozyskane dzięki pracy łodzi podwodnych oraz urządzeń badających dno morskie. Ich celem było zbadanie ilości śmieci występujących w oceanach. Analizy swym zakresem objęły wiele oceanów, jednak najwięcej danych uzyskano z obszaru północno-zachodniego Pacyfiku. Obliczono, że właśnie tam na 1 km2 dna morskiego przypada ponad 300 odpadków, które nie powinny się znaleźć na tym obszarze. Wśród nich można wymienić m.in. zużyte części pochodzące z łodzi rybackich, gumowe odpady, szklane butelki i różnorakie plastikowe odpady. Pracownicy JAMSTEC zwracają uwagę na fakt, że ilość takich śmieci może być większa, ponieważ urządzenia pracujące pod wodą i fotografujące dno morskie mogły nie rozpoznać wszystkich ich rodzajów.

Dokładniejsze analizy dowiodły również, że szkodliwe plastikowe odpady znalazły się także w ciałach organizmów zasiedlających dna oceaniczne. Pokazały to badania, którymi objęto 90 skorupiaków żyjących w oceanach na głębokościach od 7 do 10 km. W układach trawiennych tych stworzeń wykryto mikrodrobinki plastiku i włókna syntetyczne stosowane do produkcji materiałów, takich jak PCV, poliamid czy nylon.

Analizy opublikowane przez JAMSTEC pokazały, że plastikowe śmieci można znaleźć niemal w każdym zakątku kuli ziemskiej, nawet w najgłębszych obszarach oceanów.

źródła: JAMSTEC, interia

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.