Po co segregujemy papier?

Zanim papier trafi do naszych domów w formie zeszytów, książek, opakowań czy pieniędzy (tak, przecież pieniądze są papierowe!) przebywa długą drogę. Co zrobić, aby środowisko mniej cierpiało na jego produkcji?

Jak powstaje papier?

Do wytworzenia papieru używa się włókien z drzew. Ponieważ drzewa zupełnie nie przypominają papieru (spróbuj dotknąć gałązki i kartki – czy są podobne?), to poddaje się je specjalnej obróbce. Włókna się rozdrabnia, miesza z dodatkami takimi jak klej, woda czy kreda, aby stworzyć masę papierową.  Następnym krokiem jest spilśnianie papieru, czyli ułożenie w odpowiedni sposób włókien roślinnych. Używa się do tego specjalnego walca, nazywanego walcem Egutera. Włókna te są łączone i sprasowane we wstęgę. Po wyschnięciu wstęgę papieru można zwinąć, aby później móc ją pociąć na potrzebne kartki.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W domu papier używam z głową!

Warto nie marnować papieru, ponieważ zrobiony on jest z drzew. W procesie produkcyjnym i przy transporcie zużywa się też dużo energii, którą można choć trochę zaoszczędzić. Staraj się zeszyty zużywać do końca. Jeśli pozostaną ci jakieś strony – możesz je wyciąć i przeznaczyć na rysunki albo luźne notatki. Zawsze też używaj obu stron kartek. Ze starych zadrukowanych i już niepotrzebnych części papierowych można zrobić piękne zakładki i figurki.

Jak segregujemy papier?

Jeśli chcesz dbać o środowisko, staraj się też segregować papier. Do specjalnego pojemnika możesz wrzucić stare zeszyty, niepotrzebne książki i czasopisma. Mogą tam trafić też papierowe, niezabrudzone opakowania, kartony i tektura. Pamiętaj jednak, że nie powinny tam się znaleźć tapety, artykuły higieniczne, jak na przykład chusteczki, ani kartony po sokach czy mleku – są one złożone z wielu materiałów, nie tylko z papieru.

Jak używamy makulaturę?

Papier, który poddaje się recyklingowi, można wykorzystać jeszcze nawet cztery razy! Tworzy się z nich papier bezdrzewny – ekologiczny. Masa makulaturowa jest sortowana, mielona i po dodaniu wypełniaczy powstaje z niej papier. Oszczędzamy w ten sposób i drzewa, i energię.

DBAJ O DRZEWA

 

 

POBIERZ WERSJĘ DO KOLOROWANIA

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Walec Egutera

Makulatura

Recykling