Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Podróż po Norwegii elektrykiem

chłopak w aucie

Podróż po Norwegii elektrykiem

Norwegia to świetny kierunek podróży, jeśli planujesz zabrać ze sobą samochód elektryczny. Oto kilka wskazówek, które powinieneś znać przed wyruszeniem w swoją norweską przygodę pojazdem napędzanym zieloną energią. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Infrastruktura ładowania- zaopatrz się w kartę RIFD

Ogólnodostępne stacje ładowania, zarówno w Polsce, jak i za granicą, są obsługiwane przez różnych operatorów. Niektóre stacje są dostępne za darmo i aby z nich skorzystać, po prostu podłącza się swój samochód, a ładowanie rozpoczyna się automatycznie. Dostęp do pozostałych ładowarek uzyskasz za pomocą kart RFID lub aplikacji mobilnych.

W celu otrzymania takiej karty należy zalogować się na stronie wybranego operatora, a karta zostanie dostarczona pocztą. W wyborze kieruj się stacjami ładowania dostępnymi na twojej trasie.

Kierunek: Oslo

Podczas wizyty w Oslo najlepiej zaopatrzyć się w kartę RFID od operatora ładowania Fortum Charge & Drive lub pobrać aplikację przygotowaną przez Oslo „Bil I Oslo”.

Aby skorzystać z pozostałych, starszych stacji ładowania należy dokupić specjalny klucz. Klucz można kupić na przykład w Låshuset w Dronningens gate 25 w centrum Oslo. Tego typu punkty ładowania są bezpłatne.

Korzystaj z promów

W zachodniej i północnej Norwegii promy samochodowe odgrywają kluczową rolę. Czasami są jedyną opcją na pokonanie określonej trasy.

Są też doskonałym rozwiązaniem na pokonanie rozległych obszarów wodnych Norwegii bez konieczności niewygodnego omijania trasy wokół nich.

Dzięki promom zyskasz cenny czas, który będziesz mógł przeznaczyć na zwiedzanie.

Parkowanie, czyli jak ustrzec się przed mandatem

Podczas parkowania w Norwegii, nawet samochodem elektrycznym, trzeba być wyjątkowo ostrożnym i zwracać uwagę na wszystkie dodatkowe informacje. Parking podobnie jak w Polsce oznaczony jest białą literą “P” na niebieskim tle.

Od stycznia 2017 r. gminy decydują, czy chcą pobierać opłaty za parkowanie od właścicieli pojazdów elektrycznych, czy nie. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie adnotacje na znakach parkingowych ze względu na informacje dotyczące opłat i ograniczeń czasowych.

Ograniczenia czasowe dotyczą również pojazdów elektrycznych. Jeśli parkujesz na czasowo ograniczonym miejscu parkingowym, naklej karteczkę samoprzylepną z informacją o godzinie opuszczenia samochodu, musisz podać datę i zostawić swój podpis.

Ważne jest, aby nie mylić parkingu publicznego z parkingiem prywatnym. Pamiętaj, że mandat w droższej walucie boli jeszcze bardziej. Wszystkie prywatne parkingi wymagają uiszczenia opłaty i umieszczenia biletu parkingowego za szybą.

Płatne drogi

Drogi płatne w Norwegii są dość liczne, a koszty przejazdu nimi mogą się sumować. Wszystkie samochody elektryczne w Norwegii, w tym te z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi, mogą poruszać się po wielu płatnych drogach po obniżonej cenie lub całkowicie bezpłatnie.

Wszystkie drogi płatne w Norwegii są zautomatyzowane, co oznacza, że ​​nie będziesz musiał zatrzymywać się, aby zapłacić za przejazdy. Będziesz jednak musiał ubiegać się o przywieszkę AutoPass od norweskiego autoryzowanego operatora opłat drogowych, niezależnie od tego, czy podróżujesz w obszarze, w którym musisz płacić, czy nie.

Aby ułatwić ten proces, możesz automatycznie uiszczać opłaty drogowe, rejestrując konto Epass24. Program ten został wyznaczony przez kilku operatorów opłat drogowych w całej Europie do powiadamiania właścicieli pojazdów o nieopłaconych opłatach za korzystanie z dróg.

Miejsca, za które będziesz musiał zapłacić za przejazd przez punkty poboru opłat to Bergen i Oslo. Powstał specjalnie przystosowany do podróży płatnymi drogami Norwegii kalkulator:

https://fremtindservice.no/private/toll-calculator/

Sprawdzisz tutaj odległość, jaką masz do pokonania z punktu A do punktu B, oraz zostaną zaznaczone wszystkie płatne drogi, jakie mijasz po drodze z dokładną sumą, jaką będziesz musiał za nie zapłacić. Przykładowo trasa z Oslo do Bergen wynosi 462.6 km i łączny koszt za wszystkie płatne drogi na tej trasie to 280.00 koron norweskich.

Pasy autobusowe

Na większości pasów autobusowych w Norwegii można poruszać się pojazdem elektrycznym. Są jednak wyjątki, bo na niektórych drogach pojazdy elektryczne nie są dozwolone.

Należy więc podobnie jak w przypadku parkingów skrupulatnie zwracać uwagę na wszystkie dodatkowe informacje przy znakach.

.

 źródło: Norsk elbilforening, elektromobilni.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.