Polacy nie wiedzą, jak pozbyć się elektrośmieci

Polacy nie wiedzą, jak pozbyć się elektrośmieci

Statystycznie co piąty Polak pozbywa się odpadów AGD i RTV niezgodnie z prawem, co drugi natomiast przetrzymuje je we własnym domu – to dwa podstawowe wnioski z badania GfK Polonia dla organizacji ElektroEko.

Zużyte urządzenia (głównie małe AGD) lądują najczęściej w koszach, pomimo groźby kary grzywny. W ciągu ostatniego roku Polacy pozbyli się prawie 4 mln sztuk sprzętu RTV, AGD i IT.

Badanie pokazuje, że około 20% Polaków nie wie, jak poprawnie utylizować elektrośmieci. 40% twierdzi, że wie dużo lub trochę. 23% deklaruje z kolei, że w ciągu ostatniego roku wyrzuciło przynajmniej jedno urządzenie elektroniczne.

Spośród przetrzymywanych elektrośmieci wymienia się głównie telefony komórkowe, czajniki oraz telewizory. Blisko 6,5 miliona zużytego małego AGD można znaleźć w polskich domach – to ponad 4 mln komórek i ponad 2,5 mln sprzętu RTV (odtwarzacze, radia, telewizory).

Za wyrzucanie sprzętu elektronicznego na śmietnik grozi grzywna do 5000 złotych. Zgodnie z prawem należy je przekazać do specjalnych punktów zbierania. Jeśli mamy do wyrzucenia duży sprzęt, możemy skorzystać z darmowego odbioru bezpośrednio z domu. Innym sposobem jest zdanie starych urządzeń do sklepu, w którym kupujemy nowy.

Elektrośmieci mogą w sobie zawierać nie tylko surowce nadające się na recycling, ale również toksyczne substancje szkodliwe dla środowiska. Badanie GfK Polonia dla ElektroEko zostało przeprowadzone we wrześniu 2019 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 osób.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.