Polacy zaprojektowali przydrożne słupki magazynujące deszczówkę

Słupki PARO to obiekty małej architektury stworzone przez zespół polskich projektantów z Gąska Studio. Słupki są odpowiedzią na problem suszy w miastach – magazynują wodę opadową i oddają ją przyrodzie w bezdeszczowe dni.

Słupki PARO, poprzez magazynowanie deszczówki i późniejsze jej rozpylanie, chronią miejską zieleń przed degradacją, a także wspomagają jej regenerację. To jednak niejedyne zastosowanie, jakie projektanci widzą – słupki mogą pomóc w zabezpieczeniu terenów zielonych przed fizycznym zniszczeniem, np. poprzez samochody, które parkując, często najeżdżają na tereny zielone. Punktowa forma słupków pozwala na ich zastosowanie nawet na obszarach o zróżnicowanej powierzchni. 

Rozmieszczenie PARO na trawnikach stanowi barierę fizyczną oraz psychiczną, pozwalając przy tym na swobodne przemieszczanie się i korzystanie z tych miejsc przez mieszkańców i pieszych. To co wyróżnia PARO od innych, tradycyjnych rozwiązań, to właściwości pomagające pielęgnować zieleń i przyspieszyć jej regeneracjęopisują autorzy projektu.

Do stworzenia słupków PARO wykorzystany został regranulat metodą termoformowania próżniowego, co nie tylko obniża koszty, ale też skraca proces produkcji. Specjalny fundament śrubowy, którym słupki są przytwierdzane do ziemi umożliwia powstanie zbiornika retencjonującego wodę deszczową. Prosty parownik ultradźwiękowy zmienia wodę w parę i równomiernie wprowadza ją do otoczenia pod postacią niewielkiej mgiełki. Całość mechanizmu zasilana jest niewielkim panelem fotowoltaicznym, który został umieszczony w górnej części obiektu.

Dzięki elastyczności zastosowanych w konstrukcji materiałów, PARO można dostosowywać do różnych charakterów przestrzeni miejskiej. Poza podstawową formą słupka może występować np. jako karmnik, latarnia, kosz na odpady czy siedzisko, tworząc swoistą kolekcję „mebli” miejskich.

Źródło: whitemad.pl