Polenergia S.A zbuduje europejskie magazyny energii

Polenergia S.A. wybrała amerykańską firmę Convergent Energy + Power jako partnera do budowy w Europie magazynów energii. Współpraca obejmuje projektowanie, budowę, eksploatację i rozwój magazynów energii w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Włoszech oraz w Polsce.

Convergent Energy + Power działa w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie od 2011 roku. Jest liderem północnoamerykańskiego rynku, który mając znakomity zespół specjalistów finansuje, buduje i rozwija magazyny energii. Do tej pory spółka zainwestowała za oceanem ponad 40 mln USD w 10 projektów o łącznej mocy 70 MW. Convergent Energy + Power współpracuje m.in. z Statoil, Great Plains Energy, Avangrid, Ontario Independent Electricity System Operator, Pacific Gas and Electric Company oraz Southern California Edison.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W wyniku podjętych negocjacji Polenergia oraz Convergent Energy + Power uzgodniły protokół ustaleń MOU (Memorandum of Understanding), który określa podstawowy zakres współpracy. Jej celem jest wprowadzenie, zarządzanie i rozwój na europejskim rynku wysokowydajnych, efektywnych ekonomicznie magazynów energii zarówno dla klientów przemysłowych, operatorów systemów, jak i spółek energetycznych. Pierwszy etap współpracy obejmuje wyszukiwanie potencjalnych projektów w pięciu europejskich krajach: Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Włoszech oraz w Polsce.

Magazyny energii są kluczowym elementem sieci energetycznej XXI wieku. Zwiększają elastyczność systemu energetycznego integrując różne źródła energii w tym OZE. Dają większą niezawodność i jakość zasilania oraz wydłużają techniczną dostępność istniejącej infrastruktury przesyłowej.

Z danych Bloomberg New Energy Finance wynika, że w 2016 roku na rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) funkcjonowały magazyny energii o łącznej mocy około 420 MW. Do 2024 roku ich moc zostanie powiększona do 14,5 GW. Oznacza to blisko 35-krotny wzrost zainstalowanej mocy. Całkowite nakłady inwestycyjne w projekty magazynów energii w krajach EMEA szacowane są na poziomie prawie 13 mld USD. Największe inwestycje planowane są na niemieckim ryku. Nakłady na poziomie 4 mld USD pozwolą zwiększyć moc magazynów energii u naszego zachodniego sąsiada z 241 MW do 4,8 GW. We Włoszech planowane są inwestycje na poziomie 2,5 mld USD, które zwiększą moc magazynów energii z obecnych 58 MW do 2,6 GW.