Poparcie dla pojazdów elektrycznych wyraziło 40 firm, w tym Ikea, Uber i Volvo. W apelu do Unii Europejskiej podkreślają, że sprzedaż nowych samochodów spalinowych powinna zakończyć się najpóźniej w 2035 roku.
Zanieczyszczenia i koszty
Samochody osobowe i dostawcze odpowiadają za 15 proc. emisji dwutlenku węgla w Europie. Jak podaje organizacja Transport & Environment, są również największym źródłem emisji tlenków azotu (26 proc.), które rocznie powodują choroby przewlekłe i śmierć 54 tys. osób. Natomiast za import ropy europejska gospodarka płaci rocznie ponad 200 miliardów euro.
Granica dla diesli
W apelu do Komisji Europejskiej czytamy że organy władzy powinny ustanowić emisję dwutlenku węgla na poziomie zero gramów na kilometr do 2035 roku. Zdaniem firm stanowiłoby to prawną gwarancję wycofania z oferty samochodów z silnikiem benzynowym i diesla, a także hybryd. Jednocześnie wyznaczenie konkretnej daty zachęciłoby przedsiębiorstwa do elektryfikacji swoich flot.
W czerwcu Komisja zaproponuje nowe cele w ramach pakietu „Gotowi na osiągnięcie celu 55 proc.”. Dokument przewiduje ograniczenie emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 roku i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Nie tylko zakazy
W apelu czytamy również o konieczności wsparcia unijnego i krajowego dla elektromobilności. W przejściu na pojazdy elektryczne mogłyby pomóc ulgi w podatkach, rozbudowa stacji ładowania czy szkolenia dla pracowników.
– Wycofanie do 2035 roku wszystkich nowych samochodów spalinowych sprzedawanych w Europie przyspieszy spadek cen nowych i używanych samochodów elektrycznych, usuwając jedną z kluczowych przeszkód dla kierowców pokonujących duże dzienne dystanse – jak na przykład kierowcy Ubera – do przejścia na pojazdy elektryczny, co będzie miało również pozytywny wpływ na klimat – powiedziała Anabel Diaz, dyrektor generalna Ubera na Europę, Bliski Wschód i Afrykę.
Źródło: transportenvironment.org
Fot. Michael Marais / Unsplash
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.