Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska dalej importuje gaz z Rosji. W 2022 roku zapłaciła za niego 710 mln euro

Polska dalej importuje gaz z Rosji. W 2022 roku zapłaciła za niego 710 mln euro

Wbrew temu, co podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, rosyjski gaz nieprzerwanie płynie do Polski. W 2022 roku byliśmy największym importerem LPG z Rosji, dostarczając agresorowi ponad  710 mln euro przychodu, wynika z analizy Forum Energii. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Czy rosyjskiego gazu faktycznie już nie ma?

Ani gaz LNG, ani LPG nie podlegają pod unijne embargo nałożone na rosyjskie paliwa kopalne. Jakie są tego efekty? Rekordowa sprzedaż gazu z Rosji. W 2022 roku kraje UE zapłaciły aż 16 mld euro za LNG i 1,1 mld euro za LPG. 

Niezależność energetyczna od kraju agresora, a także zaprzestanie finansowania trwającej od roku wojny w Ukrainie zależą od decyzji krajowych rządów. Polski zapewniał, że import rosyjskiego gazu zostanie zatrzymany, a w zasadzie to już został… 

Nie ma już gazu: ani LNG, ani rurociągowego, żadnego gazu z Rosji zapewniała w lutym Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. 

Jedynym paliwem płynącym do nas z Rosji miała być ropa naftowa z kontraktu Orlenu. Tymczasem z danych, do których dotarły media wynika, że w styczniu 2023 roku do Polski trafiło prawie 75 tys. ton gazu płynnego LPG. W lutym transfer trwał dalej. 

Polska największym odbiorcą rosyjskiego gazu 

Polska jest nadmiernie uzależniona od rosyjskiego gazu skroplonego. W 2021 roku zużycie LPG w naszym kraju wynosiło około 4,7 mln ton. Z Federacji Rosyjskiej zapewniono 55% zapotrzebowania, 29% to import z innych kierunków (m. in. Niemiec, Litwy i Wielkiej Brytanii). Produkcja krajowa to zaledwie 16%. 

KK1HlSg

To uzależnienie pogrążyło Polskę w 2022 roku, sprawiając, że staliśmy się unijnym liderem importu gazu z kraju agresora. Aż ⅔ zysków Rosji za sprzedaż LPG pochodzi z polskiego portfela. Dokładnie to 710,3 mln euro, co w przeliczeniu na złotówki wynosi ok. 3 mld. 

Od wybuchu wojny LPG z Rosji nieprzerwanie wjeżdża do Polski. Mówimy średnio o około 100 tys. ton miesięcznie potwierdził dla Business Insider Maciej Chyż, rzecznik prasowy Gaspolu, który po ataku na Ukrainę odciął się od rosyjskich dostaw. 

OrrR12R0JurAqlzc3DmtCnrBQujtMcTCouC2UOEpgYV0w5MHjHDlq4CWTbswi4EbyhHTrEWod60uEOc3riv3OgQE26fPqYsYVElHK3ndCGqxljX8IhLk4YPx0SUYuVLEJhoYFag172 jXkzzdSTdOl0

Zdaniem Forum Energii są cztery przyczyny tej sytuacji:

  • dominująca rola autogazu na polskim rynku,
  • niewystarczająca moc krajowych mocy produkcyjnych, 
  • istniejący łańcuch dostaw dostosowany do importu gazu z Rosji i Białorusi, 
  • małe moce magazynowe. 

Czy istnieje szansa, że w 2023 roku Polska w końcu uniezależni się do rosyjskich paliw kopalnych?

Droga do odcięcia rosyjskiego gazu

Forum Energii podkreśla, że skutecznym rozwiązaniem, które nie przełożyłoby się na niedobory LPG i wysokie ceny tego gazu w Polsce to inwestycja w moce magazynowe oraz zdolności przeładunkowe polskich terminali LPG. Celem powinno być wprowadzenie embarga na rosyjski gaz w ten sposób, aby reglamentacja tego paliwa nie byłaby konieczna. 

Źródła: Business Insider, Forum Energii

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.