Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska technologia Izodom podbija świat

Polska technologia Izodom podbija świat

Polska technologia budowy domów o dużym współczynniku energooszczędności podobna jest do zabawy klockami, jednak w znacznie większej skali. Takie budownictwo pozwala na znacznie szybsze ukończenie domu niż normalnie, a przy tym koszty są jedynie około 2 proc. wyższe. Technologia ta zyskała sławę w 27 krajach na całym świecie – zaufali jej m.in. arabscy szejkowie, Skandynawowie, Niemcy, Brazylijczycy i Hindusi. Dryg do tych międzynarodowych interesów ma niewielka firma w województwie łódzkim.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Technologia Izodom, zwana technologią traconego szalunku, polega na wznoszeniu betonowych lub żelbetowych konstrukcji bezpośrednio na placu budowy. Zamiast tradycyjnych szalunków z desek czy prefabrykowanych płyt szalunkowych nadających kształt ścianom, stosuje się kształtki z bardzo twardego tworzywa izolacyjnego. Budowę domów tą technologią można porównać do zabawy klockami w dzieciństwie. Polega bowiem na układaniu na sobie warstw, aż do wysokości kondygnacji.  Z kształtek układa się szalunek dla wszystkich ścian, uwzględniający architekturę obiektu. Ściany betonuje się do wysokości kondygnacji. Po związaniu ułożonego betonu elementy szalunkowe nie są usuwane, lecz pozostają w ścianie i przejmują rolę izolacji termicznej. Dzięki temu unika się podwójnej pracy: wzniesienia konstrukcji i dodatkowego jej docieplenia. Takie domy powstają siedem razy szybciej niż tradycyjne i są tańsze podczas użytkowania.

Polska technologia Izodom znana jest na całym świecie, od mroźnej Syberii aż po Półwysep Arabski, gdzie temperatury dochodzą do 60 °C. Firma ze Zduńskiej Woli dostarczyła komponentów do budowy na pustyni pałacu myśliwskiego o powierzchni 10 000 metrów kwadratowych, uczestniczyła również przy budowie trzech tysięcy willi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Do tej pory Izodom przyczynił się do powstania kilkunastu tysięcy obiektów mieszkalnych, gospodarczych oraz użyteczności publicznej. Wzniesiono również jedną świątynię.

W ciągu dwudziestu lat Izodom przebadał kilka rodzajów surowców pochodzących od różnych producentów. Dostawcą najlepszego surowca okazał się niemiecki koncern chemiczny BASF. Firma produkuje kształtki z tworzyw piankowych we własnym zakładzie produkcyjnym w Polsce – w Zduńskiej Woli pod Łodzią.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.