Polski Alarm Smogowy: Rząd nie realizuje obietnic walki ze smogiem

10 stycznia, podczas prac w komisjach sejmowych nad planowaną ustawą o elektromobilności odrzucono zapis o możliwości wprowadzenia opłat za wjazd najbardziej kopcących samochodów do centrów zanieczyszczonych miast. Odrzucenie poparł wiceminister energii. To kolejna niespełniona obietnica rządu w walce ze smogiem.

Opłaty za wjazd do centrum miasta miały stanowić podstawę do tworzenia stref czystego transportu. Umożliwienie miastom wytyczania takich stref to jeden z 15 punktów rządowego Programu Czyste Powietrze. Możliwość tworzenia stref czystego transportu była wcześniej konsultowana z samorządami i uzyskała ich poparcie. Strefa taka była planowana między innymi w Krakowie, który należy do czołówki miast europejskich o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu.

Również Najwyższa Izba Kontroli, w swoim raporcie z 2014, również wskazywała na konieczność wyposażenia gmin w możliwość tworzenia stref ograniczonej emisji komunikacyjnej.

Deklaracje rządu walki ze smogiem nijak się mają do rzeczywistych działań. Odrzucenie w komisjach opłat za wjazd do centrów miast najbardziej zanieczyszczających samochodów, poparte przez wiceministra energii Michała Kurtykę, pokazuje jak lekceważąco rząd podchodzi do walki z zanieczyszczeniem powietrza. Rok temu obiecano wprowadzenie norm jakości węgla w pierwszym kwartale 2017 r. – do dziś norm nie ma. Rząd zapowiadał również obniżkę cen energii elektrycznej do ogrzewania mieszkań, podczas gdy nowa taryfa prowadzi do wzrostu opłat. Teraz odrzucono możliwość ograniczenia wjazdu do centrów miast najbardziej kopcących samochodów. Jeśli tak ma wyglądać realizacja rządowego programu „Czyste powietrze” to na poprawę jakości powietrza nie mamy co liczyć – powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Zapisy ustawy dawały miastom powyżej 100 tys. mieszkańców możliwość wprowadzania opłat za wjazd do miast dla pojazdów nie spełniających norm emisji spalin. Takie rozwiązania obowiązują od lat w wielu europejskich miastach skutecznie przyczyniając się do poprawy jakości powietrza.

    1 komentarz

    1. Z 14 punktów rządowego programu walki o „CZYSTE POWIETRZE” ogłoszonego rok temu, zrealizowano do tej pory –… jeden. Temat smogu był dobrym chwytem reklamowym – przychylność i głosy poparcia zostały kupione, więc teraz do kolejnych wyborów problem smogu można zamieść pod dywan, najgłębiej jak tylko można. A miał to być program na zasadach priorytetowych, a wyszło jak wyszło – bubel i tyle – niczym zgaga po tłustym obiedzie. Partia rządząca, zamiast wziąć się za wygaszanie kopalni, to z pieniędzy podatników w dalszym ciągu dopłaca do produkcji węgla. Brawo! Oby tak dalej! 1/3 wyborców do kolejnych wyborów umrze na raka. U siebie dom ogrzewam pelletem (kocioł EEI Pellets, certyfikowany z ecodisign) i sporo moich sąsiadów ma piece właśnie na pellet. Obok mojej posesji buduje się nowy sąsiad – kasy widać jak lodu, chwali się ile to on już nie wydał na budowę domu. A na pytanie czym będzie w nim palić – oczywiście węglem… „bo taniej”. De..lizm w najczystszej postaci… inaczej tego nie idzie skomentować…

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Nowa Huta propaguje #dobrepostanowienia

Następny artykuł

Samochody elektryczne – krytykowane niesłusznie?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,
%d bloggers like this: