Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polski elektryczny dostawczak już w 2023 roku. Dwie firmy zbudują prototyp e-vana

Polski elektryczny dostawczak już w 2023 roku. Dwie firmy zbudują prototyp e-vana

Firma Innovation AG ze Zgorzelca oraz spółka Autobox Innovations ze Starachowic zakwalifikowały się do trzeciego etapu programu e-Van organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Przed nimi budowa prototypu pojazdu. Mają na ten cel po 14 mln zł.  

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Trzeci etap programu e-Van

Zwycięskie firmy w trzecim etapie muszą opracować i wykonać  prototyp pojazdów (platform z zabudową testową). Dodatkowo mają do przygotowania dokumentację techniczną zabudowy testowej w ramach dokumentacji technicznej pojazdu. Na opracowanie prototypu mają rok. Mają być gotowe w I kwartale 2023 roku. Na realizację prac w trzecim etapie przewidziane zostało wynagrodzenie w maksymalnej wysokości 14 mln zł.

Uważamy, że polskie pojazdy elektryczne, to nie tylko idea, ale wręcz konieczność. Wobec narastającego kryzysu paliwowego, dostawcze elektryki to właściwa alternatywa, tym bardziej, gdy będą napędzane energią zieloną. Akurat u nas, w Zgorzelcu, jest jej pod dostatkiem.  E-VAN zaprojektowany przez Innovation AG to aż w 70% na tzw. „local content”komentuje Albert Gryszczuk, prezes Innovation AG.

Dostawczak o napędzie elektrycznym wjedzie w 2023 roku

W kolejnym kroku NCBR oceni prototypy. Obie firmy mają szansę przejść do czwartego etapu, jeśli przygotowane przez nie konstrukcje pozytywnie przejdą testy oraz spełnią wymagania jakościowe. Łączny budżet całego projektu „e-Van” to 52 mln zł. Maksymalny łączny budżet brutto możliwy do uzyskania przez pojedynczego wykonawcę wynosi 20,4 mln zł. Gotowy pojazd dostawczy o napędzie elektrycznym kat. N1 poznamy już w IV kwartale 2023 roku.

BVIN4m4qrbVmhJh4vFtFkj
Innovation AG, źródło: gov.pl/web/ncbr
toGtjImmlNznJSrf1Pyk0ImADaG9AWpGThM1zUw K2T7 1KCzzwPsLE2VHRw1VGqyJHbyqf1i3 RhF25Xmr7gtcywXYHzRGPurdEXN AFmn sMHZt3jhXJb2IInTQnXyfo2cIFsJ
Autobox Innovations, źródło: gov.pl/web/ncbr

Wsparcie alternatywnych źródeł energii

Poza Innovation AG i Autobox Innovations w programie „e-Van – uniwersalny pojazd dostawczy o napędzie elektrycznym kat. N1”, realizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach środków Funduszy Europejskich – Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój wzięły udział również Sieć Badawcza Łukasiewicz i IWOS oraz Fabryka Samochodów Osobowych Syrena w Kutnie, MPower wraz z Ekoenergetyką Polska. Uczestnicy musieli pokazać wstępną koncepcję techniczną i biznesową oraz udowodnić, że mają potencjał badawczo-rozwojowy, który pozwoli im zaprojektować pojazd spełniający warunki konkursu. Celem programu jest wsparcie polskiej branży motoryzacyjnej poprzez promowanie technologii alternatywnych źródeł energii w uniwersalnych pojazdach dostawczych o napędzie elektrycznym kat. N1. 

źródło: informacja prasowa, gov.pl/web/ncbr, inwestycje.pl

fot. gov.pl/web/ncbr

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.